Giresun Haberleri

Aralıktepe Orman Katliamı Söylentiden İbaret…

0

Alucra Yeşilyurt köyünden Aralıktepe Ormanına ulaşım için açılan yol katliam yapılacak iddialarına neden oldu. Yeşilyurt köylüleri arasında ve sosyal medya hesaplarında Doğa’nın İntikamı Ağır Olur! şeklinde paylaşımlar oldu.

Yeşilyurt Köyümüzde bir koru ormanı gibi duran ve köye güzellik katan ormanda 1000’e yakın kızılçam ağacı kesilecek, köylülerimizin itirazlarına rağmen  Orman Gençleştirilmesi adı altında kesilecek! İddiasını araştıran gazetemiz yazarlarından Yavuz Kayacık Alucra Orman Şefliğinden konu ile ilgili açıklama talebinde bulundu.

Alucra Orman İşletme Şefi Yaşar Aktaş gazetemize yapmış olduğu açıklamada “Konuya vakıf olmayan kişi ya da kişiler tarafından bir takım asılsız iddialar ve söylemler var. Asılsız iddialar içinde kızılçamdan bahsediliyor öncelikle bu konuya açıklık getiriyim. Kızılçam Akdeniz yöresinin ağaç türüdür. Bölgemizde yetişen çam türü sarıçamdır. Bahsi geçen asılsız iddiada Orman İşletme Şefliği tarafından 1000 ağaç kesilecek deniyor. Orman bakım çalışmalarında orman içinde deforme olmuş, çatallı ve eğri olan ağaçlar çıkarılmaktadır. Formu düzgün olanları daha iyi gelişim sağlasın diye homojen olarak belli aralıklı nefes alan ışık alan ormanlara dönüştürüyoruz.

Alucra ilçemizin Yeşilyurt Köyü Haşhaş Mahallesi yakınında bulunan Aralıktepe Orman alanı 20 yıllık etasını doldurduğu için 2020 yılı bakım bloğunda planlanan bir alandır. 2021 yılında bakım çalışması yapılacağından bakım damgası yapılmak üzere Aralıktepe mevkiinde kar ile mücadele yapmak üzere orman işletme şefliğince yollar açılmak istenilmiştir. Yoğun kar olması sebebi ile çalışma durdurulmuş olup kar eridiğinde Aralıktepe’de 4 bölmede bakım damgası yapılacaktır. Damgalama işlemi bittiğinde iş dağıtımı için muhtarlıklara ve kooperatiflere ilan yapılacaktır. Konu tamamen bundan ibarettir.

İçinde orman sevgisi olan yöre halkımızın duyarlı tepkilerini takdirle karşılarken kulaktan dolma sözlere itimat etmeleri şaşkınlığıma neden oldu. Kendi aralarında ya da çeşitli platformda tartışmak yerine konunun asıl muhatabı Alucra Orman Şefliğimizi ziyaret edebilir ya da telefonla bu konu hakkında bilgi alabilirler.

Konuya hassasiyet gösteren yöre halkımızı bilgilendirmekten yorulmayız. Dilimizin döndüğünce gerekirse tek tek tüm sorularını cevaplamaya hazırız Orman Genel Müdürlüğü orman katliamı için kurulan bir kurum değildir. Tam aksine ormanları korumak, bakımı yapmak, orman sahasını arttırmak ve gelecek nesile aktarmak için kurulmuş Devletimizin en köklü kurumların başında gelmektedir.

Orman Genel Müdürlüğümüzün yukarıda belirtiğim çalışmaları başarı ile yürütmüş olup ülkemizi dünya ağaçlandırma sıralamasında Çin, Vietnam, Azerbaycan’dan sonra 4. sıraya yükseltmiş olmak ile beraber orman varlığı 2015 yılı sıralamasında 46. sıradayken 2020 yılında 27.sıraya yükseltmiştir” dedi.

Haber: Yavuz Kayacık

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım