Giresun Haberleri

Bir Sizden Bir Bizden, Olduk Bir Kile Tuzdan

1

Giresun Üniversitesi Turizm Fakültesi Öğretim Görevlisi Dr. Mehmet Şimşek sahada yaptığı çalışmaları bitirerek UNESCO ‘ya müracaat edilen 500 yıllık kültürü araştırarak; Giresun Tuz Ekim Festivali, kırsal turizm çekiciliği kapsamında değerlendirilmesi bilimsel araştırma makalesi yayınlattı.

Dr. Mehmet Şimşek makalesinde “Son yıllarda insanların eğilimleri alternatif turizm türlerine yönelmektedir. Bu turizm türlerinin başında da kırsal turizm gelmektedir. Öte yandan kırsal turizmle ilgili çekicilikleri ön plana çıkaran, bölgeye özgü yerel ürünlerin sergilendiği yöresel festivaller, kırsal turizmin tanıtımı ve gelişimi açısından önem arz etmektedir. Söz konusu bu festivaller aynı zamanda bölgenin ekonomik ve kültürel canlılık yaşamasına da sebep olmaktadır. Bu bakış açısından hareketle bu çalışma kapsamında Giresun Çaldağ yöresinde gerçekleştirilen Tuz Ekim Festivali kırsal turizm çekiciliği kapsamında incelenmiştir.

Özü itibarıyla nitel bir çalışma olan araştırmanın verileri gözlem ve kaynak taraması yoluyla elde edilmiştir. Elde edilen verilere göre festival fikrinin yöreye özgü bir efsaneden doğduğu ve son iki yıldır Giresun Kültür Sanat ve Turizm Derneği ile Batlama Platformu tarafından gerçekleştirildiği tespit edilmiştir. Festival süresince yöreye özgü efsanelerin canlandırılmasının yanında yine yöreye özgü müzik, eğlence ve yöresel yiyeceklerin de katılımcılara sunulduğu belirlenmiştir. Festivalin sürdürülebilirliği açısından şu öneriler geliştirilmiştir; festivalin planlanması, bütçesinin çıkarılması adına bir festival komisyonu kurulmalıdır. Bu komisyonda bölge ileri gelenleri ile kurum temsilcileri yer almalıdır. Festival alanı katılımcılara ulaşım, konaklama ve yeme içme imkânı sunacak şekilde düzenlenmelidir. Festivalin basında ve sosyal mecrada daha fazla yer alması adına yerel basın yanında ulusal basın temsilcileri ile sosyal medya fenomenleri de davet edilmelidir” dedi.

Yazının tamamına ulaşmak için https://dergipark.org.tr/en/download/article-file/1410948 tıklayabilirsiniz.

1 yorum
  1. İbrahim diyor

    Kültürümüz İçin önemli olan bilimsel bildiri için Dr. Mehmet ŞİMŞEK hocamıza teşekkür ediyorum. Haberi yayınlayan medya giresun sağolun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım