Giresun Haberleri

Bu Yola Kimsenin Gücü Yetmiyor mu?

0

Yıllarca bölge insanının en büyük sorunu olan, her seçimde ya da ilçeyi ziyarete gelen her siyasetçi ve bürokratlara birinci öncelik olarak bildirilen Çamoluk Alucra arasındaki 45 km’lik yol sorunu, bir türlü çözüme kavuşturulamıyor.

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da bizzat dile getirdiği ve “Kaderimiz mi bizim bu yollarda yürümek, bu yollarda araç kullanmak” diyerek karşı çıkmasına ve 20 yıllık Ak Parti iktidarına rağmen bu yolun yapılmamış olması

Kafalarda soru işaretleri bırakırken, aynı zamanda da,  büyük ihmallerin olduğu yönünde kuşkular oluşturuyor.

1970’li yıllarda yapılan ve yapıldığı gibi neredeyse günümüze kadar gelen yol, günümüz yol standartlarının çok altında bulunuyor.

İki ilçeyi birbirine bağlamasının yanında, Çamoluk’un il merkezine giden yolu da olan 45 kilometrelik Alucra Çamoluk arasındaki yolu kat etme mesafesi yaklaşık 50 dakika sürüyor.

Yani ortalama hız saatte 60 kilometrenin altında.

Özellikle Gürbulak Köyü sapağından Hacıören Taşçılar sapağına kadar olan 18 Kilometrelik kısımda ise bu hız daha da düşüyor.

Yolun zaman zaman tek araca düşmesi ve, yolda bulunan keskin virajlar nedeniyle kısa bir mesafeyi kat etmek uzun zaman alazlıyor.

Yolu bilmeyenler için zaman uzamasının yanında ciddi de kaza tehlikeleri barındırıyor.

Kış aylarında zaman zaman ulaşıma kapan yolda kalan sürücülere ulaşmak saatler sürebiliyor.

Yine, yol güzergâhında bulunan köprülerin de tek araçlık olması ayrı bir sorun.

Tüm bu sorunlar ve daha fazlası ortada durukken, her neden ise, bir türlü çözüme kavuşturulamıyor.

Bu yola ayrılacak bütçenin yüzlerce kat fazlasına mal olan projeler başlanıp bitirilebilirken, maalesef bu yola deyim yerindeyse “bir çivi” bile çakılamıyor.

Çamoluk Alucra yoluna kapsamlı bir çalışma yapmak bir yana,  kışın yağan kar nedeniyle patlayan asfaltların yamanması bile uzun bir zaman alıyor.

Kışın patlayan yollar ancak Temmuz ya da Ağustos ayında yapılacak olan şenlikler öncesinde ancak yapılıyor. (protokol geçecek diye)

Bölgeden seçilen milletvekillerinin iktidar partisi ve kurulan hükümetlerde önemli mevkilerde görev almış olması da bu sorunu çözmedi

Belki de çözülmek istenmedi.

Parti fark etmeksizin muhalefette dile getirilen bu yol, her nedense iktidara gelince unutuluyor.

Son olarak 2020 yılında Cumhuriyet Halk Partisi Giresun Milletvekili Sayın Necati Tığlı bu konuyu gündeme getirmişti.

Necati Tığlı, Çamoluk Alucra arasındaki yolun standartlarının yükselmesi için Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu’na yazılı soru önergesi vermişti.

Önergeye verilen cevap ise hiçte iç açıcı değil.

Bakan verdiği cevapta; Çamoluk Alucra yolunun 2018 yılında, proje kapsamına alındığı ve yolun bakım onarımının yapıldığını ayrıca 2020 yılı programına sathi kaplama olarak alındığını ve bütçe imkânları neticesinde yapılacağı yönünde idi.

Maalesef 2020 yılını da bu yol bu şekilde tamamlamak zorunda kaldı.

Bu yolun yapılmamasının sorumluları:

  • Öncelikle Çamoluk Ak Parti Teşkilatı ve yöneticileri (İstisnalar olabilir)
  • İkincisi; yakın zamana kadar kendisinden izinsiz Çamoluk’ta çaycı görevlendirmesinin bile yapılamadığı Sayın Veysel Ekmen
  • Üçüncüsü ise; 3 Dönem milletvekili seçip bizim sorunlarımızla ilgilenmesi için Ankara’ya gönderdiğimiz Sayın Nurettin Canikli’dir.
  • Bir de Karayolları Sivas Bölge Müdürlüğü.

Sebeplerine gelince:

Ak Parti kuruluşundan iktidar oluşuna büyük destek veren Çamoluk halkına, bir dönem 5 milletvekilinden dördünü Ak Parti almasına rağmen teşkilat sorumluları tek adam üzerinde yoğunlaşarak

Bütün enerjisini Nurettin Canikli’ye vermiş ve halkı da bu yöne katalize etmişlerdir.

Nurettin Canikli’yi aşırı sahiplenip diğer milletvekillerine daha mesafeli durulması sonucu, “bölgenin hâkimi Canikli” anlamına gelen kanaat hâkim olmuştur.

Bu uygulama, milletvekillerinin ilçe ziyaretlerinde apaçık ortaya konmuştur.

Aynı parti den olmalarına rağmen, Nurettin Canikli ilçeye geleceği zaman, yazın sıcak, kışın soğuk demeden uzun kortejler oluşturulup karşılanırken, diğer milletvekilleri de ender geldikleri Çamoluk’ta

Sıradan bir vatandaş gibi ilçe teşkilatında ağırlanıp resmi ziyaretlerin ardından ilçeden ayrılmışlardır.

Karşılandıkları gibi de Çamoluk sorunlarına isteksiz davranmışlardır.

Nurettin Canikli ise tüm bu iltifata rağmen, 3 dönem boyunca. İki ilçenin en büyük sorununu görmezden gelebilmiştir

Vatandaş görevini yapmış her dönem destek olmuş fakat desteği alanlar duyarsız kalabilmişlerdir.

Neden Veysel Ekmen?

Ak Partinin kuruluş aşamasından son iki yıla kadar, Ak Parti Çamoluk Teşkilatını dizayn eden, ilçe başkanından belediye başkan adaylarına kendisinin onayı olmadan seçilmesinin imkânsız olduğu bir dönem yaşandı.

Nurettin Canikli’nin ilçeye her gelmesinde genelde yanında bulunan ve halk arasında Sayın Canikli’ye sözü geçen biri olarak anılmasından.

İlçe Başkanı seçimi için Giresun İl Teşkilatına giden adaylara; “Veysel Bey kimi derse o adayımız” denmesinden.

Hülasa, Çamoluk’un sahibi olarak görülmesinden.

Sayın Veysel Ekmen, mevcut Çamoluk Alucra yolu atıl durur iken, Çamoluk Alucra arasına Dolundas, Yeniköy arasından ve Kutluca yaylasından geçen yeni bir yol yaptırabilmiştir.

Bu yol yapıldığı ile kalmış aradan  on yıldan fazla geçmesine karşın, herhangi stabilize ve asfaltlama çalışması yapılmamıştır.

Oysa bu yola harcanan ülkenin enerjisi mevcut yola yapılmış olsa idi, bu gün bu sorunlar konuşulmuyor olabilirdi.

Çamoluk Haber olarak, o zaman da bu yola yapılanın gereksiz bir yatırım olduğu ve bu yolun mevsimsel şartlar nedeniyle çalışmayacağını dile getirmiştik. Nitekim de öyle oldu ve yapıldığı ile kaldı.

İlgili haber:

 2,5 Trilyon Çöpe mi Gitti?

Neden Nurettin Canikli?

Ak Partiden Milletvekili seçildiği andan itibaren Çamoluk halkından hüsnü kabul görmüş, her ilçeye geldiğinde kendisine gerekenden fazlası yapılmış olmasına rağmen, maalesef Giresun Milletvekili olarak görev yaptığı dönemlerde bu sorunu çözmemiştir.

Çamoluk’ta kendi döneminde yapılan devlet hizmetlerinin neredeyse tamamına yakınının, açılış ve hizmete girme zamanları Sayın Nurettin Canikli’ye göre programlanmasına rağmen.

Yani Çamoluklunun kendisini bir ağabey olarak görmesine, her platformda kucak açmasına, kendisine gösterilen bu hüsnü kabulün diğer milletvekillerinden esirgenmesine, belki de günümüze kadar Çamoluk’ta en fazla kabul görmesine rağmen, maalesef tüm Çamoluk’un umutlarını yıkmıştır.

Başka bir sebepte; bahse konu yolun Karayolları Sivas Bölge Müdürlüğüne bağlı olması da kafaları karıştıran ayrı bir konu.

Çamoluk İstanbul yolunun Sivas Gölova ilçesinden geçiyor olması.

Oysa daha kısa olan ve Gölova’yı bypas eden Zağpa Yolu var.

Çamoluk halkının büyük bir kısmının daha kısa olması nedeniyle bu yolu istemesine karşılık Sivas protokolünün hep mesafeli durduğu iddia edilmiş, zaman zaman güdük te olsa yapılan rehabilite çalışmaları yer yer akamete uğramıştır.

Çamoluk Alucra yolunun devamı Karayolları Trabzon Bölge Müdürlüğüne bağlı olması da bu tezi güçlendiriyor.

Alucra Şiran yolu…

Yol; bakımı ve temizliği ile Çamoluk Alucra yolunun yanında hemen dikkat çekiyor.

Tüm bunlar ortada iken acaba bu yolun bu şekilde kalmasında Karayolları Sivas Bölge Müdürlüğünün de bir dahli var mı diye sormadan edemiyor.

Yapılması gereken; Ak Partiyi kurup iktidara geldiği andan itibaren Çamoluk halkı tarafından büyük kabul gören, her fırsatta bölgenin geri kalmışlığına bakmadan desteklediği ve 19 yıl önce kendi dile getirdiği bu yol sorununu bölgemiz milletvekillerinden alıp Sayın Cumhurbaşkanına iletmektir.

Çünkü bu yolu yaptırmaya bölge milletvekillerinin ya gücü yetmiyor, ya da yapılmasını istemiyorlar.

Çünkü onlar da biliyor ki; bu millet her ne kadar Canikli’ye sahip çıksa da, onların şahıslarından ziyade, oylarını Sayın Cumhurbaşkanı için bu yönde kullanıyor.

Yapılması gereken oyların sahibine ulaşmak, yani Cumhurbaşkanımıza.

Bundan sonra tek gündem bu konuyu Sayın Cumhurbaşkanımızın gündemine getirebilmek olmalı.

Teşkilatlarla olmuyorsa; sivil komiteler ile sorunu yerine taşımak.

Derdimizi dert edinecekler ile bu yola çıkmak.

Makam, mevkii, şan, şöhret gözetmeden.

Derdi olan ile dertleşerek bu yola çıkmak gerek.

Hiç olmazsa, sosyal medyayı ve CİMER’i kullanarak.

Ülkemiz büyük bir ülke.

Güçlü bir ülke.

Bu yolun kat be kat fazlasını yapacak kapasiteye sahip bir ülke!

Haydi Çamoluk!

Kaynak: Çamoluk Haber

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım