Giresun Haberleri

Çağırgan Baba Türbesi Onarıldı

0

Alucra ilçemizin Fevzi Çakmak Köyündeki Seyyid Çağırgan Baba Hz’lerinin Türbesinin çatısı yenilendi. Seyyidler Kabristanlığındaki türbe 65 yıl önce Abdaloğlu merhum Hüseyin Yazıcı tarafından onarılmıştı. 56 yıl önce onarılan türbe çatısı tahribata maruz kaldığı için yeniden onarıldı.

Es-Seyyid Çağırgan İsmail Hakkı Veli hazretleri, İslam Medeniyetinin kültür anlayışını tanıtmak, yaymak ve geleceğe aktarmak amacıyla vakıflar kurmuş büyük şahsiyet olup, uzun yıllar Çağırgan soylular olarak da Doğu Karadeniz’de yaklaşık 600 yıl bu gayeyi sürdürme gayretinde bulunmuş bir Seyyid ailesidir.

Asırlar öncesinden başlayarak Zıhar (Fevzi Çakmak) köyünden bir kandil misali bölgemizi aydınlatmış olan mana âleminin önderi ve temsilcisi Çağırgan Baba Horasan medreselerinde zahiri ve bâtinî ilimleri birlikte okumuş, fıkıh, kelam, kıraat, sebebi nüzul, hadis, astronomi, dinler tarihi, hukuk ve tıp konularında bilgi sahibi olarak Anadolu’ya gelmiştir. Bir İslam müderrisi olarak aynı zamanda askeri özeliklere de sahip olarak Anadolu’nun Türkleşmesine ve İslamlaşmasına katkı sağlamıştır.

Bu şuur üzere 2007 yılında İsmail Hakkı Çağırgan Veli İlim Kültür Hizmet Derneği kurularak faaliyet göstermektedir.

Haber: Yavuz Kayacık

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım