Giresun Haberleri

Demiryolunda Tarihi Hataya Tahammülümüz Yok

0

Son günlerde tekrar kamuoyuna gelen Erzincan Tirebolu Demiryolu Projesi hakkında Tirebolu Dernekler Federasyonu yazılı basın açıklaması ile görüşlerini kamuoyu ile paylaştı.

Açıklamada “Tarihi geçmişi ile İpek Yolu’nun Doğu Karadeniz’e çıkış noktalarından biri olan Tirebolu’muz, binlerce yıldır hafızasında biriktirdiği değerlerle birçok yatırımı hak eden bir şehirdir.  Bizim şehrimizin yapılacak olan ve özellikle Erzincan- Gümüşhane-Tirebolu Hızlı Tren ulaşım ağının dışında tutulması ya da farklı düşünce ve fikirlerle dışarıda bırakılmaya çalışılması kabul edilemez bir tutum olacaktır. Bu tutum ilçemiz, şehrimiz açısından büyük hayal kırıklığı yaratacaktır.

Yapılan fizibilite çalışmalarında da görüldüğü üzere hem maddi hem de zaman yönünden en uygun güzergâhlardan biri olan bu hat siyasi güç ya da zayıflık gibi bir düşünce ile düşünülmemesi elzem olan bir konudur. Böyle dar düşüncenin ya da düşüncelerin fayda yerine zarar verdiği her zaman malum olmuştur. Kaldı ki, böyle düşüncelerle yapılacak olan yatırımlar, kısa vadede faydalı gibi görünse de uzun vadede ne kadar anlamsız ve faydasız olacağı ortaya çıkacaktır.

Biz Tirebolu Dernekler Federasyonu olarak;  devletimizin faydalı, uzun vadeli getirisi olan güzergâhı yatırım programına alacağını, anlık siyasi düşüncelerle davranmayacağını, karar almayacağını biliyoruz.

Karadeniz’in Doğu Anadolu’ya açılan en kısa mesafeli güzergâhı olan, Tirebolu – Torul yolunun bu proje kapsamında dikkate alınarak meydana gelen trafik kazalarının, heyelanların önüne geçilmesi kapsamında yapılan bölünmüş yol ihale ve çalışmaların takipçisi olacağımızın bilinmesini isteriz” denildi.

Bilindiği gibi kamuoyuna yansıdığı kadarıyla bu güzergâh dışında Erzincan- Gümüşhane- Trabzon, Erzincan-Bayburt-Trabzon ve Erzurum-Bayburt-Rize Demiryolu Projeleri de gündeme gelmişti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım