Giresun Haberleri

Doğduğu Toprakları Unutmayıp Vefa Örneği Sergiliyorlar

0

Ziraat Mühendisi Gül Turhan tarafından 2019 yılında Sosyal Medya’da oluşturulan “Toprağın Çocukları Hareketi“ çığ gibi büyüyerek 2020 yılında Sivil Toplum Örgütü statüsüne geçerek TOÇDER (Toprağın Çocukları Ağaçlandırma Derneği ) çatısı altında Şebinkarahisar’ın merkezini, mahalleleri, köyleri ve çevresini ve hatta ilerleyen zamanda kardeş ilçeler Alucra, Çamoluk’u daha güzel yarınlar için hazırlıyor.

2019 yılında Şebinkarahisar çevresini ağaçlandırmak için oluşturulan “Toprağın Çocukları” faaliyetine dönemin Kaymakamı Taner Tengir’den tam destek gelmiştir. Grup tamamen bu faaliyetlere destek olmak isteyen gönüllü üyelerden oluşmuş, sosyal medya aracılığı ile bağış kampanyası başlatılarak elde edilen bağışların ilk kısmı ile 300 adet ıhlamur ve 300 Adet ceviz fidanı alınmıştır.

Ihlamurlar Tamzara Mahallesi mezarlığına, yüksekokul içindeki cami çevresine ve bazı kurumların bahçelerine; ceviz fidanları ise Biroğul mahallesi Çay mevkiine dikilmiştir. Dikim yapılan her alana damlama sulama hattı çekilmiş, fidanların çapa, gübre, kazık çakma gibi işlemleri de yapılarak ağaçların bakımı da sağlanarak takip edilmektedir…

Ayrıca yine grup kurucusu tarafından yetkili kurumlarla görüşülerek kuşburnu ve meşe tohumları temin edilerek ilçeye gönderilmiştir. Bu tohumlar Birdal Coşkun, eşi ve kızı tarafından çamur topları içine yerleştirilerek Birdal Coşkun, muhtar Tuncay Sarıkaya, Erkal Çalık ve ilçenin emektar fotoğraf sanatçısı Ali Osman Demirci tarafından grubun sosyal medya hesabı üzerinden üyelere canlı yayın yapılarak kale üzerine atılmıştır. Bu faaliyetlerin amacı, dikilen her fidandan ilerde elde edilecek ürünlerin gelirlerinin kaymakamlığın ve belediyenin ilçe halkına verdiği hizmetler için destek olabilmek olarak açıklandı.

2020 yılı Ekim ayında, TOÇDER (Toprağın Çocukları Ağaçlandırma Derneği) kuruluşundan bugüne henüz iki ay geçmiş olmasına rağmen, bu süre içinde Şebinkarahisar ilçesine ve çevresine değer katmak için 1000 adet mavi servi ve 200 adet ekolojiye uygun farklı türlerde 2 mt boyunda fidan temin ederek ilçeye naklini sağlamıştır. Dernek başkanı Gül Turhan ve yardımcısı Mahmut Tonbul da fidanlarla birlikte ilçeye gelerek, Belediye Başkanı Şahin Yılancı’yı ziyaret etmiş, fidanların dikim alanlarının belirlenmesi ve başkandan hem bu fidanların dikimi, hem de bundan sonraki yapılacak faaliyetler için destek sözü almışlardır.

Son temin edilen fidanlardan 120 adedi Şebinkarahisar Devlet Hastanesi bahçesine Hastane Müdürü Sedat Kesmez ve hastane personeline teslim edildi. 148 adedi Şebinkarahisar Ara Güler Caddesi (Hastane Yolu) güzergâhına dikilmek üzere Belediye Başkanı Şahin Yılancı ile Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekiplerin verildi. 30 Adedi Ekecek köyü mezarlık ve çevresine Köy Muhtarı Osman Akkuş ve köy halkı ile toprakla buluşturulup “Geleceğe Nefes” olması için teslim edildi. Geriye kalan fidanlar dernek yöneticileri Ünsal Çalık, Recep Ertürk ve Erkal Çalık tarafından ilçe halkına yapılan duyurularla, gönüllü gençlerden oluşan bir ekiple 14-15 Kasım 2020 tarihlerinde (hava durumu müsait olursa) tarihi Müftü Mahallesi Mezarlığı çevresinde toprakla buluşmak ve derneğin sloganı ile söylemek gerekirse ”GÖKYÜZÜNE ŞİİRLER YAZMAK” için gün saymaktadır.

Ayrıca yine TOÇDER in temin ederek gönderdiği 30 gül ve kül çalısı da, Avutmuş İlkokulu ve Şebinkarahisar Yatılı Okul bahçesine okul müdürü, öğretmen ve öğrencilerden oluşan ekip ile çocuklara doğa sevgisi ve bilincini aşılamak amacıyla toprakla buluşturulmuştur.

TOÇDER yetkililerinden edinilen bilgiye göre, 200 adet yine karışık fidan kamyona sığmadığı için gönderilememiş fidanlar da en yakın zamanda nakledilerek, başkanın uygun gördüğü yerlere dikimi sağlanacaktır.

Yeni kurulan dernek TOÇDER sadece ağaçlandırma ile kalmamış, ÇASMAK (Çanakkale Motorlu Arama ve Kurtarma Derneği) kurucularından olan, arama kurtarma uzmanı, dernek başkan yardımcısı Mahmut Tonbul tarafından Şebinkarahisar, Alucra ve Çamoluk ilçelerini kapsayan ayrıntılı bir AFAD PROJESİ oluşturularak kaymakamlığa sunulmuştur. Bu proje ile ilgili olarak AFAD Daire Başkanı ile de görüşülerek gönüllü bir ekip oluşturulduğunda, eğitimler ve gerekli başka konularda her türlü desteğin verileceği sözü de alınmıştır.

Yöneticiler TOÇDER’in daha fikir aşamasında olan birçok projesi olduğu, derneğin yavaş, sağlam ve emin adımlarla resmi ve sivil kurumlarla, hemşerileri ile omuz omuza, yürek yüreğe yürümek istedikleri söylediler.

Haber: Yavuz KAYACIK

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım