Giresun Haberleri

Dünya Helal Gününüz Mübarek Olsun

Miladi 2013 yılında internet siteleri üzerinden bütün dünyaya yapılan açıklamada, “Dünya Helal Gününün, 100 yıldır unutulmaya yüz tutmuş, helal lokma kullanarak kulluğumuzu bize unutturmayacağını düşünerek, hep birlikte Allah’ın ipine sarılarak, lokasyonun helale doğru çok çok yakınlaşıyor ve ediyoruz.

0

Neden 17 Ramazan?

Çünkü helal konusundaki ilk ayet olan Enfal Suresinin 69. ayeti hicri 624, Ramazanın 17. günü, İslam ve küfrün ilk savaşı olan Bedir Savaşında nazil oldu. Peki, ayet-i kerimede Rabbimiz ne diyor?

“Artık elde edilen ganimetten helâl ve tayyib olarak yiyin ve Allah’tan korkun! Şüphesiz ki Allah, Gafurdur (çok bağışlayandır), Rahîmdir (çok merhamet edendir). ”

İnsan bedeni, altın ve zümrütten yapılmış bir saray da olabilir, çer çöpten teşekkül olmuştur bir derme çatma yapı da olabilir. Bu beden binasının inşası ise, yiyip içtiklerimizle triptadır. Sağlıklı bir ruh hali ve olgun bir insanda, ancak helal gıdadan beslenen bir beden bütününde bulunabilir. Gıda terörüne maruz kalan insanlar, gördüğünüz gibi, onu anladığımız gibi, her türlü teröre gıda açar.

Yani sağlıklı, olgun, hamiyetli, vatanperver, dindar bir nesil inşa etmek istiyorsak, işe yiyip içtiklerimizin helal ve tayyib mi, haram mı olduğu konusundan başlamalıyız. Tayyib yani güzel insanlar istiyorsak, tükettiğimiz gıdaların helal ve tayyib yoldan kazanılmış ve Allah’ın haram kılmadığı ürünlerden gerekli dikkat etmeliyiz. Yani bu iki ihtiyacın dünyasına, kafa ve kalbimize yerleştirmeliyiz. Helal ve Tayyib.

Bu, kimseye tuhaf gelmesin. Meselede, din üzerinden siyasete evrilen bir konu gibi anlaşılıp yanlış yorum yapılmasın. Bu durum, İslam’ın meselesinde olduğu gibi, fıtratla belirlenir. Dinin sadece Müslümanlara emrettiği bir konu olmaktan öte, bütün insanlığın selameti için Yaratma yarattıklarına göre yaşam reçetesidir.

İnsanın önünde iki seçenek vardır; insan ya kendi heva ve hevesinin esiri altında, ya da Allah’ın emrettiğini yapacak, yasak ettikleriniz kaçacak ve bütün kâinatın sahibi olan Allah’ın vaadettiği Cennet nimetlerine kavuşacaktır. Aklı yerinde olan insan, ikincisini seçecektir.

İslamiyet’i yaşama gayreti içerisinde olan herkes, helal gıda ile ilgili bir farkındalık daha fazlasını içerir. Kendinize şu soruyu sorun: “En son ne zaman, yediğim yemeğin içerdiği haram madde var mı yok mu diye sordum?”

Çünkü  “Öyle devir gelecek ki, insanoğlu, seçtiğiniz şeyin helalden mi, haramdan mı önce hiç aldırmayacak. Böylelerinin hiçbir duası kabul edilmez” Halbuki hele Koronavirüs musibetinin yaşandığı bu zamanda, bütün dünyanın, bütün Müslümanların ve bütün insanlığın sizin duanıza ihtiyacı var.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım