Giresun Haberleri

Elektrik Faturaları Ödenemeyecek Boyutlara Ulaştı

0

Deva Partisi Giresun İl Başkanı Özgür Okusal elektrik faturalarının yüksekliğinden şikâyet ederek elektriğe son üç yılda %122 zam geldiğini belirtti.

Okusal yaptığı yazılı açıklamada “Saha izlenimlerimiz sonucu vatandaşlarımız elektrik faturalarının aşırı yüksek geldiğinden şikâyet etmektedirler. Son üç yılda elektrik fiyatlarına %122 zam geldi. Türkiye’nin yönetilememesinin faturası halka kesiliyor. Vatandaş sadece kullandığı elektriği değil aynı zamanda dağıtım, iletim, teknik, kayıp/kaçak, sayaç okuma, TRT payı, vergi ve çeşitli fon ödemelerini de ödemeye mecbur bırakılıyor. Bu bedellerin çoğunun alınması yasalara aykırı hatta anayasaya aykırı olanı bile var. Başkasının ödenmeyen faturasının bedelini, kayıp kaçak bedeli altında vatandaştan istemek, borçların nispiliği ilkesine dolayısı ile Anayasaya aykırıdır.

Yüksek enflasyonun, hızla düşen Türk lirası değerinin, iğneden ipliğe gelen zamların, rekor işsizlik oranlarının ve pandeminin etkisinin sürdüğü bir ortamda vatandaşlarımıza gelen elektrik faturaları bel büküyor. 3 veya 4 kişinin yaşadığı hanelere gelen 300-400 TL’lik elektrik faturaları, sosyal devlet anlayışı ile hiçbir suretle bağdaşmıyor. Bir asgari ücretlinin maaşının % 10 undan fazlasını sadece elektrik faturasına vermesi, sefaleti ve yoksulluğu derinleştiriyor” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım