Giresun Haberleri

Evlilik Başvurusu Yapanlara SMA Testi Yapılsın

0

CHP Giresun Merkez İlçe Başkanı Av. Murat Bektaş yaptığı açıklamada Cumhuriyet Halk Partisi Belediye Meclis üyeleri ile birlikte SMA hastalığı ile ilgili olarak bir teklif hazırladıklarını teklife İYİ Parti Meclis grubunun da imza vererek destek olduğunu açıkladı.

Getirilen teklifte “Son günlerde ülkemizde sıkça karşılaştığımız ve ilimizde de “Güneş Bebek” olarak kalplerimize kazınan Güneş Karavil isimli çocuğumuzun da yakalanmış olduğu SMA hastalığı, tedavi bedelleri açısından zor bir hal almaktadır.

Ülkemizde uygulanan tedavinin hastalığın iyileşmesi konusunda yeterli olamadığı, yurt dışında uygulanan tedavi için ise 2.500.000 USD gibi yüksek bir ücretin talep edildiği, bu yüksek bedelin temini için ailelerin, gönüllü vatandaşların ve halkımızın yardım kampanyası düzenleyerek SMA hastalarını hayata bağlamaya çalıştıkları da herkesin malumudur. Ancak bu tedavinin belirli bir yaş ve kilo içerisinde yapılması gerektiğinden zamana karşı da ciddi bir yarış verilmektedir.

Öte yandan şehrimizin ekonomik yapısı ve pandemi koşulları dikkate alındığında yeni SMA hastalarının ortaya çıkması halinde zaten yüksek olan bedellerin toplanmasının daha da güç hale geleceği de ortadadır.

Belediyemiz Evlendirme Birimince 2018 yılında 731, 2019 yılında 729 ve 2020 yılında 740 çiftin nikâhı kıyılmıştır. Özel sağlık kuruluşları tarafından yapılan SMA tarama testi fiyatının test sayısına göre değişkenlik göstermekle birlikte 150-500 TL arasında olduğu, bir yıl içerisindeki evlilik sayısı dikkate alındığında bu rakamın üstesinden gelinebilecek seviyede olduğu ve SMA kampanyalarında toplanmak zorunda olunan bedelin ciddi derecede altında olduğu görülmektedir.

Sonuç olarak; Belediye Kanununun 18, 21, 38. maddeleri dikkate alınarak evlilik başvurusu yapan çiftlere ücretsiz SMA taraması yapılması için ilimiz ve ülke genelindeki sağlık kuruluşları ile anlaşma yapılarak bu hizmetin Giresun halkına sağlanmasını talep ediyoruz” ifadeleri yer aldı.

Bektaş, teklifin gündeme alınarak kabul edilmesi halinde SMA hastalığının önlenmesinde büyük bir yol kat edileceğine inandıklarını, insan sağlığı konusunda parti olarak da üzerlerine düşen tüm katkıyı sağlamaya devam edeceklerini açıkladı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım