Giresun Haberleri

Giresun Belediyesine Telif Davası Açıldı

0

Giresun Belediye Başkanı Avukat Aytekin Şenlikoğlu ve Giresun Belediyesinin telifli fotoğrafı izinsiz kullanmasından dolayı haklarında yasal süreç başlatıldı.

Fotoğraf sanatçısı, Mesut Aydın 2018 yılında drone çekimlerinde elde ettiği 19 adet fotoğrafın bileşimi ile hazırlamış olduğu özel panoramik fotoğraf çalışmasının, Avukat Aytekin Şenlikoğlu ve Giresun Belediyesi tarafından izinsiz şekilde ve kurumsal kimlik adı altında, Tüm sosyal medya hesaplarında, billboardlarda, dergilerde, gazetelerde, fuarlarda, toplantılarda, araç ve şehir giydirmelerinde kullanıldığı ve kopyalanıp dağıtıldığı tespit edildi.

Fotoğraf Sanatçısı Mesut Aydın tarafından yapılan açıklamada “Esas mesleği avukatlık olan Sayın Şenlikoğlu’nun ve başkanlığını yapmakta olduğu Giresun Belediyesinin ilgili düzenlemelerde ciddi yaptırımları bulunan telif hakkını hiçe sayarak yasaya aykırı davranmasına karşılık biz de gerek Sayın Şenlikoğlu’na gerek Giresun Belediyesine konu ile ilgili noter aracılığı ile ihbarname tebliğ ettik ancak söz konusu ihlaller giderilmedi. Ayrıca ihtarnamenin ulaşmasının akabinde kendisini Basın Müdürü Zafer Bey olarak tanıtan kişi tarafından aranarak ‘’kullandıysak ne olmuş’’ şeklinde sözlü cevap vermesi yasal hakkımızı aramamıza sebep olan bir diğer olay oldu” dedi.

Yaşanan bu sürecin ardından durumu değerlendiren fotoğraf sanatçısı Mesut Aydın tarafların verdiği cevap ve takındıkları tavır nedeni ile rahatsız olduğunu, yasaları hiçe sayanların karşısında hukuksal haklarını sonuna kadar arayacağını dile getirdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım