Giresun Haberleri

Giresun Üzgün, Önemli Bir Değerini Kaybetti

19. ve 20. Dönem Giresun Milletvekili Dr. Ergun Özdemir Hakk’a yürüdü

0

Giresun’un sevilen simalarından, Doktor, Bürokrat, siyasetçi, TBMM Giresun 19. ve 20. Dönem Milletvekili Dr. Ergun Özdemir hayatını kaybetti. Giresun siyasetinde önemli bir bırakan ve bürokraside görev yaptığı ve Giresun Milletvekili sıfatıyla parlamentoda bulunduğu yıllarda Giresunlu gençlerin iş, aş kapısı olan Dr. Ergun Özdemir’in vefatı ailesini ve sevenlerini büyük bir üzüntü içinde bıraktı.

Ergun Özdemir’in hem bürokrasi ve hem de siyasi yılları renkliydi, çalışkandı, hizmet üretiyor ve yerine getiriyordu. Sıradan bir milletvekilliği yapmadı. Etkisini ve yetkisini Giresun’a hizmet için esirgemeyen isimlerden biriydi.

Giresun’a özellikte sağlık ve spor tesisleri alanında katkısı büyük oldu. Ergun Özdemir siyaseti bıraktıktan sonra Giresun’a yerleşmiş, ömrünü doğduğu topraklarda memleketinde geçiriyordu.

Dr. Ergun Özdemir Kimdir?

1944 Giresun doğumlu. Aslen Dereli ilçemize bağlı Uzundere Köyünden. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Tıp Fakültesi’nde okurken öğrenciliği sırasında İstanbul Giresun Yüksek Tahsil Talebe Cemiyeti Başkanlığı yaptı. İhtisasını Genel Cerrahi Uzmanı olarak tamamladı. Giresun Sosyal Sigortalar Kurumu Hastanesi ile Giresun Devlet Hastanesi’nde uzun yıllar Genel Cerrahi Uzmanı olarak çalıştı.

1983 yılında Turgut Özal’ın ANAP kurmasıyla Anavatan Partisi Giresun İl Kurucu Başkanı oldu. Bürokrasinin önemli kademelerinde görev aldı. Başbakanlık Danışmanlığı, Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı, Müsteşarlık, Vakıflar Bankası İdare Meclisi, Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu.

Dr. Ergun Özdemir, 20.10.1991 ve 24.12.1995 genel seçimlerinde ANAP ve DYP’den 19. ve 20. Dönem Giresun Milletvekili seçilerek TBMM’de yasama çalışmalarına katıldı.

Milletvekilliği yaptığı yıllarda TBMM’de çeşitli komisyonlarda görev alarak önemli hizmetler yaptı. Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi iken Giresun’a ekonomik anlamda önemli kazanımlar sağladı. Görele’de yapılan hastaneye “Op. Dr. Ergun Özdemir Görele Devlet Hastanesi” adı verildi.

12 sonrası Giresun’da siyaset yapan isimler arasında geride hizmet anlamında önemli izler bıraktı. Giresun’a sağlık alanında ve ilçelere Devlet Hastaneleri’nin kurulmasında azımsanmayacak katkılar sundu.

Binlerce insanların devlette görev almasını sağladı. Özellikle Sağlık Meslek Lisesi konusunda önemli kazanımlar sağladı. Giresun’dan sağlık ordusu pek çok gençlerin Sağlık Bakanlığında sağlık memuru ve hastanelerinde teknik elaman ve sağlık hizmetleri elamanı olarak yetişmelerini sağladı.

Evli, 2 çocuk babasıydı, İngilizce biliyordu.

Kaynak: Remzi Mamaşoğlu / Giresun Dergisi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım