Giresun Haberleri

Giresun’daki Sel Felaketine Direnen Tarihi Kemer Köprüler

1

Köprü ve yolları yıkılan müteahhitlere suç duyurusu için imza kampanyası başlatılacak. Giresun Dereli, Yağlıdere ve Espiye bölgesinde sel felaketinin boyutları giderek ağırlaşıyor. Bugün itibari ile sel felaketine kurban giden 8 kişi hüzünlü cenaze törenleri ile ebediyete uğurlanırken kayıp 8 kişiyi arama çalışmaları devam ediyor.

Sel felaketine 700 yıl önce hayır İçin yapılan tarihi kemer taş köprüler direnip yıkılmaması dikkat çekerken rant İçin yapılan beton köprüler ve dere yatağına taş duvar üzerine yapılan yollar yıkıldı.

Giresun bölgesinden bazı sivil toplum örgütleri sel felaketinden en çok yol ve köprülerin etkilendiği bu yüzden felaketin ağırlaştığı yol ve köprüleri çöken ve yıkılan müteahhitlerle bu işi yaptıran kamu kuruluşları için adli ve idari soruşturma açılması İçin imza kampanyası başlatacak ve savcılıklara suç duyurusunda bulunacaklar.

Sel Felaketinin Yıkıp Yok Ettiği Değerler

Giresun bölgesinde yaşanan sel felaketinin yıkıp Yok ettiği güzellikler tarih ve tabiat değerlerimiz de yok oldu. Devr-i Alem belgesel programının www.devrialem.tv internet sitesinde Giresun bölgesi için daha önce hazırladığımız belgesellere ulaşabilirsiniz.

Gazeteci arkadaşım Espiye Çepni köyünden Aydın Kömürcü arkadaşımın Espiye Soğukpınar beldesi arasında Karayolları Genel Müdürlüğü sorumluluğunda bulunan yol ile ilgili paylaşımı çok anlamlı. Bu yolda birçok yer dereye duvar yapılıp üzeri doldurularak açıldı. Birilerine para kazandırıldı halen bu yol kapalı. Espiye ile Soğukpınar arasında ulaşım 1964 yılında insan gücü ile yapılan Şahinyuva Kızılkaya Maden Dağı üzerinden sağlanıyor.

Karayolları Genel Müdüründen açıklama bekliyorum yetkililer ve müteahhitler hakkında işlem yapıldı mı?

İsmail Kahraman- Belgeselci Yazar

1 yorum
  1. Şafak Biçer diyor

    Eski köprülerin ve dede yadigarı yolların kullanılıyor olması düşündürcü her tarafımızı hırsızlar sarmış toplum olarak hesap sorulmalı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım