Giresun Haberleri

Görele-Çavuşlu Organize Sanayi Bölgesi Şarttır

0

Giresun TSO Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, Giresun’un en çok göç veren bölgesi olan Görele ve Eynesil ilçelerinin tersine göç alabilmesi adına Görele-Çavuşlu Organize Sanayi Bölgesi yatırımının kaçınılmaz olduğunun önemine işaret etti. Çakırmelikoğlu, “2021 verilerine göre Giresun’dan il dışına göç veren ilçelerin başında Görele gelmektedir ve bu oran nüfus kütüğüne kayıtlıların yüzde 80’ini kapsamaktadır, Eynesil bölgesi de göç veren ilçeler arasında üst sıralarda yer almaktadır” dedi.

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu yaptığı yazılı açıklamada, Giresun’un göç veren bir vilayet olmakla birlikte en çok göçü ise Görele ve Eynesil kütüğüne kayıtlıların verdiği istatistiksel veriler doğrultusunda ortaya çıktığını belirterek, bölgenin geri kalmışlığına dur demek ve üretim kapasitesi olan bir yörenin nitelikli bir OSB ile önünü açmanın şart olduğunu kaydetti.  Giresun 1. ve 2. OSB’lerde altyapıların hedeflenen ölçüde olmasa dahi ciddi bir aşama kaydettiğini ifade eden Çakırmelikoğlu, “Bu bakımdan ilimizin doğu yakasında planlanan iki OSB yatırımından Eynesil-Tirebolu projesi kadar Görele yatırımı da ciddi ihtiyaç içermektedir. Giresun Ticaret ve Sanayi Odası olarak Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı’na hazırlattığımız Giresun’un doğu ilçelerine yönelik Organize Sanayi Bölgesi sahaları için iki alternatif oluşturulması ve akabinde Espiye-Tirebolu OSB yatırımının kuruluşu gibi Görele-Çavuşlu OSB yatırımı da 2022 sonu ile mutlak tamamlanmalıdır. Kamu arazisi üzerine planlanan ve kamulaştırma gibi bir sorunu olmayan Görele-Çavuşlu Organize Sanayi Bölgesi projesinin altyapı yatırım çalışmaları da azami 2023 yılı içinde başlatılmalıdır” dedi.

Türkiye’nin değişik illerinde Görele nüfus kütüğüne kayıtlı 122 bin, Eynesil’e kayıtlı ise 46 bin vatandaşın hayat mücadelesi verdiğini ve bu kişilerin sadece 40 bininin Giresun sınırları içinde ikame ettiğinin bilgisini veren Çakırmelikoğlu, “Yüzde 80’i bulan nüfus göçünün temel sebebi işsizlik ve geçim sıkıntısıdır. Bu ölçekte Görele ve yöresine yatırım talebinin bulunduğu Organize Sanayi Bölgesi için yetkili kurum ve siyasilerin acilen süreci hızlandırması şarttır” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım