Giresun Haberleri

Görele’deki Tarihi Kadı Köprüsü İlgi Bekliyor

1

Görele ilçesine bağlı Hürriyet Mahallesindeki tarihi kadı köprüsünün restorasyon ve tamiri için kendi çabaları ile girişimde bulunan vatandaşlar yetkililerden yardım bekliyor.

Mahallesindeki bir gurup arkadaşları ile birlikte tarihi köprünün yenilenmesi için çaba sarf eden Yusuf Ziya Aydın, “Uzun yıllar İstanbul’da ikamet ettim. Son zamanlarda pandemi nedeniyle mahallemde daha çok kalıyorum. Mahallemde tarihini tam olarak bilmediğimiz, ancak en az 200 yıllık olduğunu tahmin ettiğimiz bir kemer köprü bulunmaktadır. Kadı Köprüsü olarak bilinen bu köprü şu anda kullanılmamaktadır. Köprünün yanına yapılan yeni köprüden ulaşım sağlanmaktadır. Ancak bu köprümüz bizlere atalarımızdan tarihi bir miras ve yadigârdır. Köprü ve çevresi bakımsız kalmıştı. Diken ve yabani otlar ile sarmaşıklar içinde neredeyse kaybolmuş olan köprüyü kendi çabalarım ile temizlettim. Köprü defineciler tarafından yağmalanarak taşlarını çalınmış.  Alt temellerindeki taşlar ile oynanmış ve tarihi dokuya zarar verilmiş. Üstündeki taşlar da çalınmış veya götürülmüş. Köprüyü tekrar eski şekline eski mimari yapısına kavuşturmak için çalışıyoruz. Nerelere başvuracağımız bilmiyoruz. Bir gazeteci olarak size başvurduk. Bu köprünün tamiri için uzun süredir uğraşıyorum. Üst korkuluk taşlarını yok etmişler, taşlar kayıp olmuş. İki usta getirdim, birisi iskele kurup bütün taşları temizleyip, derz dolgularını ve eksik olan 35 metre taşları tamamlayıp yerlerine koymak için 78 bin lira istedi. Diğer usta ise taşları yapıp teslim etmek şartıyla (işçilik hariç) 15 bin lira istedi.

Buranın Anıtlar Kurulu tarafından koruma altında olduğun u duydum. Ben kendi çabamla bir şeyler yapsam belki de mahkemelik olurum. 200 yıllık tarih yok olacak. İnsan üzülüyor. Gözümüzün önünde yıkılıp gidişini seyredeceğiz.  Buranın yapılması için maddi manevi elimden gelen yardımı yapmaya hazırım. Belediyemiz ve Kaymakamlığımız başta olmak üzere yetkili devlet kurumlarından ve siyasilerden yardım bekliyoruz. Bu köprünün yenilenmesi için bir girişimde bulunulduğu takdirde bizde elimizi taşın altına koyarız. Yeter ki ata yadigârımız kaybolmasın” dedi.

Haber: Ahmet CEYLAN

1 yorum
  1. Erdem Bilge diyor

    Mahallemde tarihini tam olarak bilmediğimiz, ancak en az 200 yıllık olduğunu tahmin ettiğimiz bir kemer köprü bulunmaktadır.
    Köprünün tarihi bilinmektedir,
    Vakfiyesine göre 1812 yılında Hac vazifesi sırasında ölen Hacı Osman Efendinin hayrına eşi tarafından 1814 yılında inşa ettirilmiştir.
    Haç farizesinden geri dönemeyen kadı Osman efendi adına hanımı tarafından yapılmış bir köprüdür.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım