Giresun Haberleri

Harşit Federasyonu Giresun Turunda…

0

Harşit Federasyonu Başkanı Temel Bilecen başkanlığında federasyon Yönetim Kurulu üyelerinden oluşturulan bir heyet görüşmeler yapmak üzere İstanbul’dan Giresun’a geldi.

Harşit Federasyonu Yönetim Kurulu ilk ziyaretini Giresun Afat İl Müdürü Murat Cavunt’u makamında ziyaret ederek 22 Ağustos 2020 yılında Giresun’da yaşanan sel felaketi sonrasında Doğankent İlçesinde yapılan çalışmalar ile ilgili bilgi alarak STK olarak neler yapılması gerektiği konusunda görüş alışverişinde bulundu.

Federasyon yönetim kurulu daha sonra Giresun Şehircilik İl Müdürü Cengiz Varol’u ziyaret ederek Doğankent’te yapılacak kentsel dönüşüm ve çalışmalar ile ilgili bilgi aldı.

AFAD Giresun İl Müdürlüğü ve Giresun Şehircilik İl Müdürlüğü ziyaretlerinin ardından Doğankent’e gelen federasyon yönetim kurulu, Doğankent Belediye Başkanı Rüşan Özden, Giresun İl Genel Meclisi Üyesi Muttalip Patan, Ak Parti Doğankent İlçe Başkanı Yılmaz Dede, MHP Doğankent ilçe Başkanı Zeki Akbulut, CHP ilçe Başkanı İrfan Tüfekçi ve Merkez Mahallesi Muhtarı Selim Efe’nin de hazır bulunduğu bir değerlendirme toplantısı gerçekleştirdi.

Pandemi ve Sel Felaketi Sürecinde Federasyon Harşit’te Bir Çalışma Yürüttü mü?

Federasyon Yönetim Kurulu üyelerimizle birlikte hem pandemi sürecinde hem de sel felaketi sonrasında ilçemizin birçok sorunu ile yakından ilgilendik. Her iki süreçte de yerel yöneticilerimizle iletişim halinde olduk. Doğankent ve Çevre Köyleri Derneği Başkanımız Turan Kabadayı ile birlikte organize ettiğimiz ve iş insanımız Serkan Cihan’ın da büyük katkılarıyla pandemi sürecinde ilçe merkezimiz ve köylerimizde yaptığımız tespitler doğrultusunda 45 aileye 500 ile 1000 TL arasında nakdi yardımda bulunduk. Sel felaketi sonrasında yaklaşık 120 bin TL tutarında maske, dezenfektan, su ve gıda yardımı gerçekleştirdik. Hem pandemi hem de sel felaketi sonrasında ihtiyaç sahiplerine toplamda 170 bin TL yardım yaptık.

Ziyaretler Neden Gerçekleştirildi?

22 Ağustos 2020 tarihinde ilimizde yaşanan sel felaketinden en çok etkilenen ilçelerden biri de Harşit’ti. Bu süreçte devletimiz Harşit’te gerekli tüm hizmetlerin yapılması için ciddi bir mücadele verdi. Bu süreç sonrasında ilçemizde birçok mağduriyetin yaşandığı yönünde federasyonumuzun yönetim kurulu üyelerine ulaşan şikâyetlerin artması üzerine yönetim kurulumuz ile aldığımız karar doğrultusunda hem şikâyetleri hem de çalışmaları birinci ağızdan dinlemek üzere bu ziyaretlerimizi gerçekleştirdik.

Mağduriyet Durumu Konusunda Bir Tespit Edildi mi?

AFAD il müdürümüz, şehircilik il müdürümüz ve yerel yöneticilerimiz ile yaptığımız görüşmeler neticesinde Doğankent’te yapılan çalışmalarda mağduriyetlerin olduğunu gördük. Bu mağduriyetlerin en büyüğünü de federasyonumuzun başkan yardımcısı Ali Alim’in yaşadığı kanaatine varıldı. Doğankent’te yaşanan tüm mağduriyetlerin giderilmesi konusunda çalışmalar yapıldığını, Ali Alim’in mağduriyetinin en aza indirilmesi konusunda gerekli çalışmaların yapılacağının sözünü yerel yöneticilerimizden aldık.

Yapılacak Konutların Fiyatları ile İlgili İddialar Doğru mu?

Yapılacak konutların fiyatları konusunda yöneticilerimize çok farklı bilgilerin iletiliyor. AFAD il müdürümüz, şehircilik il müdürümüz ve belediye başkanımız ile yaptığımız görüşmeler neticesinde belirli bir rakamın belirlenmediği, kendilerinin de rakam konusunda herhangi bir bilgilerinin olmadığını öğrendik. Ancak hiçbir vatandaşımızın mağdur edilmeyeceği veya mağduriyetlerinin giderileceği ifade edildi.

Yeni Konutlar Şehrin Yapısını Nasıl Etkileyecek?

Yıkılan konutlarda yaşayan vatandaşlarımız burada geçmiş yaşamları ile ilgili duygusal bir kırgınlık yaşamaktadırlar. Bunun yanında yeni konutların bitirilmesi ile birlikte ortaya çıkacak daha modern yaşam alanı ile ilçedeki mahalleler arasında bir ayrışma olacağı yönünde görüşler de ortaya çıkmaktadır. Yapılacak çalışmaların Harşit’in tarihi dokusunu ve yaşam biçimini bozmayacağını umut ediyoruz.

Harşit Federasyonu yönetim kurulu, Espiye Milli Eğitim Şube Müdürü ve Harşit Savunması kitabının yazarı Adnan Yazıcı, Giresun Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sezai Balcı, Giresun Üniversitesi Öğretim Görevlisi Kamil Patan, THY Ordu-Giresun Satış Müdürü Yunus Akbulut’u da ziyaret ederek Harşit’in geleceği konusunda görüş alışverişinde bulundu.

Geziye Giresun Federasyonu Başkan Yardımcısı Ali Âlim, Eyüp Çepni Derneği Başkanı ve MHP Eyüp Belediye Meclis Üyesi Serkan Cihan, Üsküdar Giresunlular Derneği Başkanı Rahman Karahan, Doğankent ve Çevre Köyleri Derneği Başkanı Turan Kabadayı, Doğankent ve Çevre Köyleri Derneği Yönetim Kurulu üyesi Hakan Alim ve Giresun Medya Platformu Yönetim Kurulu Üyesi Abdullah Öner Meral’den oluşan bir heyet katıldı.

Haber: Abdullah Öner MERAL

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım