Giresun Haberleri

Hızlı Tren Güzergâhı Nereden Geçer!*

0

İstanbul‘dan başlayıp Eskişehir, Ankara, Konya, Sivas, Erzincan ve Gümüşhane üzerinden Trabzon‘a uzanan hızlı tren güzergâhı konusunda Giresunlular olarak yine sınıfta kaldık.

Giresunlular olarak yıllardır hasretle beklediğimiz hayalini kurduğumuz demiryolu ağının Samsun, Ordu, Giresun ve Trabzon’un batı kısmında kalan ilçeleri pas geçilerek Erzincan, Gümüşhane, Zigana geçidi üzerinden Trabzon’a ulaşacağının bilgisi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçtiğimiz günlerde AKP Trabzon İl Kongresinde bir kez daha dile getirildi.

Bir yıl önce demiryolu ağının Erzincan üzerinden Rize’ye ulaşacağı hızlı tren yolunun Gümüşhane ve Trabzon‘un da pas geçileceği gündemde iken ne değişti de güzergâhın bir anda tekrar Gümüşhane üzerinden geçerek Trabzon’a ulaşma fikri hâsıl oldu!

Çünkü Gümüşhane ve Trabzon’un siyasi gücü kamuoyu baskısı galip geldi. Trabzon ve Gümüşhaneli siyasiler bu olaya büyük tepki gösterip kamuoyu oluşturdular. Kendi illerine gelecek hizmeti engellemeye çalışanlara karşı siyasi görüşe bakmadan birlikte bir duruş sergilediler. Kamuoyu oluşturarak gerekli mercilere gereken mesajı verdiler. Kendi şahsi çıkarlarına bakmaksızın memleketlerinin illerinin menfaati konusunda birleştiler. Yani kısacası bütün köprüleri yakma pahasına yumruklarını birleştirdiler masaya balyoz gibi indirdiler.

Her zaman olduğu gibi biz Giresunluların siyasileri kanaat önderleri sivil toplum kuruluşları vakıf yöneticileri iş insanları Giresunun sorunları konusunda yine birlik olamadık. Giresun’a yapılması gereken yatırımlar konusunda tek bir söz söyleyemedik. Bu söylemlerimizi doğamız derelerimiz göllerimiz birilerine peşkeş çekilirken, dünyanın en kaliteli ihracat ürünü fındığımız çayımız hak ettiği gerçek değeri göremezken de yapamadık.

Adına Ordu-Giresun Havaalanı denildi fakat Giresun’a havaalanının sadece ulaşım anlamında bağı bulunmakta bunun dışında havaalanının Giresun ekonomisine hiçbir katkısı bulunmamaktadır. Giresunlunun Ordu Giresun Havaalanında hiçbir yaptırım gücü bulunmamaktadır.

Biz Giresunlular Vatan Millet Sakarya diyerek bizleri yönetenlere hep biat eder memleketimiz adına devletten hükümetten bir şey isterken utanır olduk, sıkılır hale geldik. Ellere var olan bize yok oldu. Her nedense yumruğumuzu masaya vurmaktan korkar olduk. Fakat başkalarının başarı hikâyelerinin dedikodusunu yapmaktan geri kalmadık. Bol keseden atar tutarız. Komşu illerin bize her zaman haksızlık yaptığından dem vurur, bizi istemediklerini söyleriz ama hakkımız olanı almamız gereken hizmeti isteyemeyiz.

Kendi seçtiğimiz bizi temsil etmesi gereken ilimizin ilçelerimizin sorunlarını dile getirmesi gereken kişiler üzülmesin incinmesin diye büyük gayret göstermekten geri kalmayız. Kendi acınası halimiz varken göğsümüzü gerer seçtiklerimizin, bize hizmet etmesi gerekenlerin karşısında ezik bir şekilde durur onlara saygıda kusur etmez onlarla resim çektirmek için sıraya girer bir birimizi ezeriz. Kısacası biz Giresunlular hak ettiğimiz şekilde yaşamaya devam ediyor, etmeye de devam edeceğiz.

Olsun ne yapalım pandemi biter STK’lar gece yapmaya, tanıtım günleri düzenlemeye başlarsa şayet; biz de Giresunlular Topal Osman’ın torunları olarak tekrar bir tren maketi yaptırır İstiklal Caddesinde Tünelden başlar Galatasaray Lisesi önüne kadar trencilik oynarız.

*Harun Şahin – İş Adamı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım