Giresun Haberleri

Hüseyin Avni Alparslan İçin Çalışmalar Hızlandırıldı

0

Tirebolu Dernekler Federasyonu (TİRDEF) Yönetim Kurulu Üyeleri İbrahim Aydın, Şükriye Olgun ve Ankara temsilcisi Erdoğan Kara’dan oluşan heyet ile Ankara’da bir dizi temaslarda bulundu.

TİRDEF, Hüseyin Avni Alparslan’ın Ankara Haymana’da bulunan kabrinin ölümünün 100. yılında şehitlik olarak düzenlenmesi için TBMM‘de Milletvekilleri Hasan Turan, Cemal Öztürk, Sabri Öztürk, Haymana Belediyesi yetkilileri, Milli Parklar Müdürlüğü ve diğer yetkililer ile istişarelerde bulundu. Yapılan görüşmelerde hem milletvekilleri, hem Haymana Belediyesi yetkilileri, Milli Parklar Müdürlüğü ve diğer ilgili birim temsilcileri bu projenin TİRDEF tarafından gündeme getirilmesinin çok önemli olduğunu ve yapımı aşamasında her türlü desteğin sağlanacağının sözünü verdiler.

TİRDEF Yönetim Kurulu ve üye dernek başkanları ile yapmış olduğu genişletilmiş istişare toplantısında konuyu değerlendirmiş ve bu süreçte çeşitli komisyonlar oluşturularak Hüseyin Avni Alparslan’ın hatırasının yaşatılması ve şehadet yıldönümüne denk gelen 30 Ağustos gününde etkinlikler ile anılması için çalışmalara başlanması kararı alınmıştır. Kurulan komisyonda TİRDEF Genel Başkan Vekili Necati Yılmaz, Genel Muhasip İbrahim Aydın, Şükriye Olgun ve Erdoğan Kara görev almışlar ve hızlı bir şekilde çalışmalarına başlamışlardır.

TİRDEF Genel Başkanı Necdet Demirel toplantı sonrasında yaptığı konuşmada “Giresun ve Tirebolu için en önemli tarihi şahsiyetlerden olan Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan’ın, 42. Ve 47. Gönüllü alaylarını kurarak Giresun ve Tirebolu uşakları ile şehadete eren tüm şehitlerimizin anısını gelecek kuşaklara aktarmanın heyecanını yaşıyoruz. En büyük mirasımız şanlı tarihimizdir. Şanlı tarihimizdeki kurtuluş savaşında Giresun ve Tirebolu adını altın harflerle yazdıran Osman Ağa, Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan ve Giresun uşaklarını her zaman saygı, minnet ve rahmetle anıyorum. Bizim görevimiz bu tarihi mirası gün yüzüne çıkarmaktır. Arkadaşlarımız gerekli çalışmaları yapacak ve her ay gelişmelerden kamuoyunu bilgilendireceğiz” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım