Giresun Haberleri

Hz. Peygamber ve Çocuk Sevgisi

0

Allah Rasûlünü (sav) Kur’an bize rol model olarak tanıtır. (Ahzab 21) Yani Efendimiz örneğimizdir. Hayat rehberimizdir. İslamî manadan nasıl bir hayat yaşayacağımızı müşahhas olarak ondan öğreniyoruz. Sahabe dediğimiz onun arkadaşları hayatı ondan görerek ve yaşayarak öğrendiler. Güzel ahlakı ondan öğrendiler. Zaten Kur’an onun için “büyük bir ahlâk üzeresin” diye bahseder (Kalem 4).

Allah Rasûlü, gözümüzün nuru, göz aydınlığımız çocuklarla (Furkan 74) alakalı olarak da model insan olarak karşımıza çıkıyor. Onun çocuklara karşı davranışını şu şekilde özetlemek mümkün:

  1. Çocukları çok severdi
  2. Çocuklara değer verirdi
  3. Çocuklara güvenirdi
  4. Çocukları dinlerdi
  5. Çocuklarla şakalaşır, oyun oynardı
  6. Kız-erkek ayrımı yapmazdı

Birkaç misal verelim:

1-Akra’ b. Habis ismini bir adam Allah Rasûlü’nün torunu Hasan’ı sevip öptüğünü görünce ve şaşırdı. Ey Allah’ın Rasûlü siz çocuklarınızı öper misiniz? diye sordu. Allah Rasûlü de “evet biz çocuklarımızı öperiz” diye cevap verdi. Bunun üzerine Akra’ b. Habis, Benim on çocuğum var ve ben hiçbirisini öpmedim” dedi. Allah Rasûlü şöyle cevap verdi: “Şayet senin kalbinden Allah merhameti söküp atmışsa ben ne yapayım, merhamet etmeyene merhamet edilmez” (Buharî, Edeb, 18; Müslim, Fedâil, 65)

2- Hz. Peygamber zamanında mescide/camiye cemaate kadın ve çocuklar da gelirlerdi. Bu sebeple bazen mescitte çocuk ağlamaları da olurdu. Çocukların ağlamasına ve annesinin de üzülmesine dayanamazdı. İşte bir sabah namazında ilk rekâtta her zamanki gibi kıraati uzun tutan Allah Rasûlü(as) ikinci rekâtta her zamankinden farklı olarak kıraatini kısa tuttu. Namazdan sonra bunun sebebini soran cemaate, “bir çocuğun ağladığını duydum, annesine sıkıntı vermeyeyim diye namazı kısalttım” dedi.

3- On yaşındayken annesi Enes’i Allah Resulüne getirerek onun hizmetine verdi. Enes tam on sene Efendimizin hizmetinde bulundu. Bir keresinde Efendimiz onu bir yere gönderdi. Ama Enes bir türlü dönmemişti. Efendimiz bir bakıyor ki Enes yolda çocuklarla oyuna dalmış. Hz. Enes Allah Resulünün birden ensesinden tuttuğunu gördü ve ona doğru baktı. Efendimiz gülümsüyordu. Ey Enescik! Gönderdiğim yere gittin mi? dedi. Küçük Enes, evet şimdi gidiyorum Ey Allah’ın Rasûlü dedi ve gitti.

Hz. Enes daha sonraları yaşadığı bu tatlı hatırayı anlattıktan sonra sözlerine şöyle devam etti:   Allah Rasûlü’ne on sene hizmet ettim. Her işim onun arzu ettiği şekilde olmuyordu.  Yaptığım bir şey için ”bunu niye böyle yaptın?” Yapmadığım bir şey için de ”niye şöyle yapmadın?” demedi. Rasûlüllah beni ne dövdü, ne bana kötü bir laf söyledi ne de yüz ekşitti. Bir kere bile bana öf demedi. Beni hiçbir zaman ayıplamadı.

4-Bir keresinde Allah Rasûlü(sav) torunları Hasan ile Hüseyin’i sırtına bindirmiş atçılık oynuyorlardı. İşte tam bu sırada Hz Ömer çıkageldi. Hz. Ömer “ne güzel bineğiniz var” dedi. Bunun üzerine Allah Rasûlü de ne güzel süvarileri var cevabını vererek torunlarına iltifat etti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım