Giresun Haberleri

İHH,19 Ülkede 1.375 Su Kuyusu Açtı

0

İHH İnsani Yardım Vakfı, 2022 yılında 19 ülkede bin 375 adet su kuyusunu hizmete açtı. Açılan su kuyuları sayesinde yüzbinlerce kişinin temiz su ihtiyacı karşılandı.

İklim değişiklikleri, kirlilik ve israf nedeniyle temiz su kaynakları büyük bir hızla tükeniyor. Dünyadaki her 10 kişiden 1’i temiz suya erişemiyor. Temiz suya erişimin kısıtlı olduğu bölgelerde salgın hastalıklar yaygınlaşıyor.

Bugüne kadar 12 bin 533 kuyu açıldı

Uzun yıllardır su kuyusu çalışmalarında bulunan İHH, 2022 yılında da Afrika ve Asya’da su kuyuları açtı. Yıl içerisinde 19 ülkede açılan bin 375 adet su kuyusu sayesinde günde 600 binden fazla insan temiz suya ulaşıyor. İHH’nın 2000 yılından bu yana 42 ülkede açtığı su kuyusu sayısı ise 12 bin 533 adete ulaştı. Açılan su kuyularından milyonlarca insan istifade ediyor.

2022 yılında İHH tarafından su kuyusu açılan 19 ülkenin isimleri ise şu şekilde: Togo, Benin, Çad, Nijer, Uganda, Mali, Afganistan, Gana, Somali, Kenya, Fildişi Sahilleri, Nijerya, Burkina Faso, Gine, Zimbabve, Tanzanya, Kamerun, Suriye ve Sierra Leone.

Gelir temini için de önemli

Temiz suya ihtiyaç olan bölgelerde açılan su kuyuları sadece halkın temiz ve içilebilir su ihtiyacını karşılamıyor, aynı zamanda geçim faaliyetlerine de katkı sunuyor. Hayvancılık ve küçük tarımsal faaliyetler bunların başında geliyor. Açıldığı bölgelerde büyük bir mutluluğa sebep olan su kuyuları, ihtiyaç sahipleri ile bağışçılar arasında gönül köprüsü oluyor.

Destek olmak için

Bağışçılar, İHH’nın su kuyusu çalışmalarına destek olmak için bütün operatörlerden KUYU yazıp 3072’ye SMS göndererek 10 TL bağışta bulunabiliyor. Daha fazla bağış yapmak isteyen ya da bir su kuyusunun tüm maliyetini karşılamak isteyen bağışçılar ise İHH’nın banka hesapları üzerinden ya da online olarak bağış yapabiliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım