Giresun Haberleri

İslam Düşmanlığı, İnsanlık Dışı Bir Eylemdir. Şiddetle Kınıyoruz!

0

Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı (TGTV), Yeni Zelanda’da yapılan İslamofobik saldırının ikinci yıldönümünde bir basın açıklaması yaptı.

TGTV Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Av. Hamza Akbulut imzasıyla yapılan açıklamada “Yeni Zelanda’nın Christchurch kentinde 15 Mart 2019’da iki camiye düzenlenen terör saldırısı ile 51 Müslüman şehit edilmiş, 49’u da yaralanmıştı. Müslümanların hunharca katledilişinin ikinci yıldönümünde, o alçak saldırıyı yapanları ve planlayanları bir kez daha lanetliyoruz.

BM başta olmak üzere ulusal ve uluslararası kuruluşlar, 15 Mart’ı,  “İslam Düşmanlığına Karşı Uluslararası Dayanışma Günü” olarak,  gündemlerinde tutmalıdırlar.

İslamofobi, ABD ve AB merkezli aşırı sağ partilerin ve ırkçıların söylemleri ile tüm dünyaya yayılmaktadır. İslam düşmanlığı ve nefret politikalarıyla 1,5 milyarı aşkın Müslüman nüfusa karşı suç işlenmektedir. İslam dünyası bu küresel inanç saldırısı karşısında birleşip, ortak işbirliği yapmalıdır.

Bazı devletler, ürettikleri İslam düşmanlığı politikalarıyla, vatandaşları üzerinde siyasal bir baskı oluşturup, oy alma çabasına girmektedirler. İslam’a ve Müslümanlara yönelik medya manipülasyonlarına ve kasıtlı olarak üretilen kirli bilgilerin yayılmasına müsaade edilmemelidir. İnanç ve fikir hürriyeti birbirine kurban edilmemelidir.

Parlamentolarında Müslümanları hedef alan yasalar çıkartan, sokaklarında Kur’an yakılan Avrupa devletleri dünya barışını tehlikeye atmaktadırlar.

İslamofobik akımlara dur demek ortak insani görevdir. Devletler başta olmak üzere, tüm kuruluşlar islamofobik faaliyetleri insanlık suçu olarak görmelidirler.  İslam düşmanlığı yapanlar, şiddeti ve terörü besleyerek dünya barışını tehlikeye atmaktadırlar.

İslam karşıtlığı meselesi, sadece Müslümanların değil, içinde Müslümanları bulunduran Batı dünyasının da en öncelikli temel meselesidir. Müslümanlar bulundukları yerlerde sosyal ve siyasi güçleriyle İslamofobi ile mücadele etmelidirler. Terör baronlarının, fitne ve tefrika odaklarının tuzaklarına düşecek eylem ve davranışlardan da kaçınmalıdırlar.

Medya ve sanatın İslam düşmanlığı için bir araç olarak kullanılmasını önlemek için tedbirler genişletilmelidir. Bütün kuruluşlar, uluslararası örgütler, hukukun üstünlüğüne inananlar, 15 Mart 2019’da Yeni Zelanda’da işlenen vahşetten gereken dersi çıkarıp, Müslümanlarının yanında olduklarını göstermelidirler.

Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı olarak, üye kuruluşlarımızla birlikte Yeni Zelanda’da katledilen kardeşlerimiz Allah’tan rahmet, ailelerine sabırlar diliyoruz. İslam düşmanlığının insanlık dışı bir eylem olduğunu ve şiddetle kınadığımızı, Yeni Zelanda’daki Müslüman kardeşlerimizin acılarını paylaştığımızı,  yanlarında olduğumuzu, dünya Müslümanlarıyla tam bir dayanışma içinde olarak, İslam’ın barışını tüm insanlığa taşımak için çalışacağımızı kamuoyuna saygıyla arz ederiz” denildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım