Giresun Haberleri

Kaledeki İzinsiz Yapı Derhal Yıkılmalıdır

0

CHP Merkez İlçe Başkanı Av. Murat Bektaş, Giresun Kalesine yapılan izinsiz ve ruhsatsız yapının yıkılmasını istedi. Yapılan yazılı açıklamada “Giresun Kalesi turistik açıdan şehrimizin en güzide noktalarından olmasının yanında milattan önce kurulduğu bilinen, antik kaynaklarda “Bronz Duvarlı Kale” olarak isimlendirilen ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca I. Derece arkeolojik sit alanı olarak tescillenmiş tarihsel bir değerdir.

Arkeolojik Sit, insanlığın varoluşundan günümüze kadar ulaşan eski uygarlıkların yer altında, yer üstünde ve su altındaki ürünlerini, yaşadıkları devirlerin sosyal, ekonomik ve kültürel özelliklerini yansıtan her türlü kültür varlığının yer aldığı yerleşmeler ve alanlardır.

Bilindiği üzere 1.derece arkeolojik sit alanları, korumaya yönelik bilimsel çalışmalar dışında aynen korunacak sit alanlarıdır. Bu alanlar kesinlikle hiçbir yapılaşmaya izin verilmeyen, imar planlarında aynen korunacak ve bilimsel amaçlı kazıların dışında hiçbir kazı yapılamayacak alanlardır.

Bu nitelikleri birlikte değerlendirildiğinde çivi bile çakılması izne bağlı Giresun Kale’sinde yapılan beton yapının hangi aklın ürünü olarak, hangi çevre duyarlılığı ile yapıldığını anlamış değiliz.

O kadar ki beton yapı yanındaki yüzyıllık ağacın kökleri üzerine yapılmış ve hatta yapı yıkılmasın diye kalaslarla ağaca çivilenmek suretiyle sabitlenmiştir.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak dün yaban hayvanları için mücadele ettiğimiz gibi bugün de kültür miraslarımız ve doğal zenginliklerimizi korumaya devam edeceğiz. Kim tarafından yaptırıldığını bilmediğimiz bu ucube yapının derhal yıkılması için gerekli girişimleri başlatmış bulunuyoruz” denildi.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım