Giresun Haberleri

Mimozalar Çiçek Açtı Raflardaki Yerini Aldı

0

Emekli Öğretmen Şair Ferhat Günaydın’ın ilk kitabı “Mimozalar Çiçek Açtı” çıktı. Şair Ferhat Günaydın ile yaptığımız söyleşide kendisini tanıtmasını, şairliğe nasıl başladığını, kitabın basım öyküsünü ve bundan sonraki çalışmaları hakkında bilgilendirme yapmasını istedik.

Şair; Giresun ili, Keşap ilçesi, Hisarüstü köyünde 1961 yılında dört çocuklu bir ailenin en küçüğü olarak dünyaya geldi. İlk, orta ve lise eğitimini Giresun’da tamamladı. Giresun Eğitim Enstitüsü’nü 1978 yılında bitirdi. Ülkemizin çeşitli illerinde sınıf öğretmeni olarak çalıştı. Giresun’un muhtelif köylerinin yanı sıra şehir merkezinde de öğretmen ve okul müdürü olarak toplam otuz iki yıl hizmet verdikten sonra 2011 yılında emekli olduğu.

Öğrencilik yıllarında şiire merakı olduğunu, o dönem mahalli gazetelerde şiirlerine yer verildiğini, öğretmen olunca şiire ara vermek zorunda kaldığını, emekli olduktan sonra da kaldığı yerden şiir yazmaya devam kararı aldığını söyledi.

Yazdığı şiirleri sosyal medyada paylaştıkça çevresinden çok olumlu yorumlar gelince kitap çıkarma isteğinin hâsıl olduğunu dile getirdi. Şimdiye kadar sekiz yüzün üzerinde şiir yazdığını, bunlardan bir kısmını ilk kitabı “Mimozalar Çiçek Açtı” isimli kitabıyla okuyucuları ile buluşturmaya başladığını, devamında 2. 3. kitapları da çıkarma arzusunda olduğunu dile getirdi.

Şair son olarak; şiirlerimi yazmamda ilham kaynağım ve her zaman yanımda olan sevgili eşim ile “Baba artık zamanı geldi. Bir şiir kitabın raflarda yerini alsın” diyen çocuklarım bana hep destek verdiler.

Bu ilk şiir kitabımı yokluğun ve yoksulluğun tavan yaptığı yıllarda tüm zorluklara göğüs gererek beni büyütüp, okutup ve bu günlere gelmemi sağlayan rahmetli annem Fatma Günaydın’a ve rahmetli babam Ömer Günaydın’a ithaf ediyorum. Onların da ruhları şad, mekânları Cennet olsun. ”İster usta ol, ister kalfa, istersen çırak, / Bu dünyadan göçüp gitmeden bir eser bırak” diyerek sözlerini bitirdi.

Haber: Yavuz Kayacık

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım