Giresun Haberleri

Necati Tığlı, Kul Hakkı Başka Nasıl Yenir?

0

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, Giresun belediyesinin işçi alımında yaptığı adaletsizliği gündeme taşıdı.

Tığlı, Giresun Belediyesinin İŞKUR aracılığıyla bünyesine 100 işçiyi katarken, kura adı altında partide yapılan listeyi kıstas almasının, işe ihtiyacı olan vatandaşların hayallerini suya düşürdüğünü dile getirerek, “İŞKUR üzerinden işçi alımı uygulamasını hayata geçiren AKP iktidarı, işsizlerin umudunu İŞKUR üzerinden de sömürmeye devam ediyor.

Son olarak Giresun Belediyesi İŞKUR üzerinden 100 kişilik işçi alımı gerçekleştirdi. İŞKUR üzerinden altı aylık zaman diliminde çalışması öngörülen adaylar ve aileleri öncelikle AKP’ ye üye olmak zorunda bırakılıyor. İŞKUR’dan önce partiye üye olan işçi adaylarının kaderi, şartlarının uygun olup olmamasına bakılmaksızın kura bile çekilmeden parti içinde yapılan liste ile belirlendi. Gerçekten işe ihtiyacı olan ve kura sonucunda işe yerleştirileceğine inanan vatandaşlarımızın hakkı, torpil yolu ile gasp edildi. İŞKUR adı altında yapılan bu alımlar için AKP’ de liste hazırlanırken, Cumhur İttifakı partilere mensup vatandaşlarımız arasında da ayrımcılık yapıldı” diyerek AKP belediyeciliği döneminde yapılan yeni adaletsizliğe dikkat çekti.

Tığlı, konuya ilişkin açıklamasına şöyle devam etti; “CHP’li Giresun Belediyesini normalin üzerinde işçi çalıştırmakla eleştiren AKP’li belediyenin, bu süreçte 100’ün üzerinde çalışanı bünyesine katarken önce Giresunlu değil önce partilim olacak anlayışını ortaya koymasına doğrusu şaşırmadım. Peki, işine son verilen çalışanların günahını nasıl ödeyeceksiniz? Mademki işçi açığı vardı, aylar öncesinden o kadar işçiyi neden işten attınız. Yüz emekçiyi işten çıkardınız, yoksulluğa mahkûm ettiniz, şimdi yüz garibanı açlık sınırında bir maaşa kısa süreliğine çalıştırmak üzere İŞKUR üzerinden sömürüp istihdam sağlıyorum diyeceksiniz.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım