Giresun Haberleri

Osman Ağa Konağını Gittik Gördük

0

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Muhafız Birliği Komutanı ve 47 Alay Komutanı Giresunluların kırmızı çizgisi Gazi Topal Osman Ağanın Ankara’da bulunan konağına gidip resim çekerek tarihe not düştük.

Başkentte Giresun Federasyonu Gençlik Kolları ile gerçekleştirdiğimiz kahvaltı programının ardından yaptığımız ziyaret bizi epey duygulandırdı. Kahvaltıda bizleri yalnız bırakmayan Keçiören Belediyesi meclis üyesi hemşerimiz Cemal Baş ile beraber Çankaya ilçesi Cumhuriyet Caddesi Küpe Sokaktaki hala adı Osman Ağa Konağı olan Ankara bağ evine gidip resim çektik.

Gazi Topal Osman Ağa’nın askerleri ile birlikte Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün korumalığını yaparken burada kaldığı söyleniyor. Hatta İsmail Hakkı Tekçe tarafından gerçekleştirilen ve Ağanın üzerine atılan Ali Şükrü Bey cinayetinin bu çevrede gerçekleştiği söylentileri bile var.

Mülkiyeti Ankara Büyükşehir Belediyesine ait olan Osman Ağa Konağı biran önce Giresunlu Gazi Topal Osman Ağa Müzesine dönüştürülmelidir. Bununla ilgilenmek için Ankara’da bulunan üst düzey bürokrat ve milletvekillerimizin temaslarını sıklaştırmaları gerektiğini düşünüyorum.

Gezi Yorum: Aydın Kömürcü

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım