Giresun Haberleri

Rant Kavgası İki Güzide Kurumumuz Üzerinden Yürütülmesin

0

CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı FİSKOBİRLİK ve Giresun Üniversitesi arasında süren polemik konusunda bir açıklama yaptı. Tığlı açıklamasında “Son günlerde FKB’ye ait entegre arazisinin üniversiteye devri konusundaki tartışmaların yeniden gündeme getirildiğini gözlemliyoruz. Giresun için iki büyük değer olan FKB ve Giresun üniversitesi üzerinden yapılan bu tartışmaları maksatlı bulduğumu ifade etmek istiyorum. AKP’nin yerel yöneticilerinin arasındaki rant kavgalarının bu iki güzide kurumumuz üzerinden yürütülmesi ilimize büyük zarar verecektir.

Yaklaşık 60 dönüm olan Fiskobirlik Entegre Arazisinin Bulancak Organize Sanayi Bölgesinde bulunan 24 dönümlük bir arazi ile takasını konuşmak bile bu şehre yapılacak en büyük kötülüktür. Adı üstünde takas dediğiniz eşit şartlarda olan iki malın değişimi anlamı taşımaktadır. Kuşkusuz hepimiz Giresun’umuzun en büyük değerlerinden biri olan üniversitemizin gelişmesini ve bilim yuvası haline dönüşmesini arzu ediyoruz. Ancak gelinen noktada üniversitemiz maalesef siyaseten yapılan atamalarla anılmaktan öteye gidememiştir. Üniversitemizin gelişimini daha sağlıklı projelerle sağlayabiliriz.

380 işçinin istihdam edildiği FKB Efit Entegre Tesislerinin 60 dönümlük bir araziden 24 dönümlük bir araziye taşınması tesis içindeki makinaların taşınabilmesi açısından da mümkün değildir. Tesisteki devasa büyüklükteki sanayi tipi makinaların farklı bir yere taşınması, hurdaya dönüşerek kullanılamaz hale gelmeleri anlamı taşımaktadır. İktidar yetkilileri Giresun’a iyilik yapmak istiyorlarsa; Bulancak OSB’de adı geçen araziyi FKB’ye karşılıksız verip, kredi imkânları sağlayarak ek bir tesisin hayata geçirilmesine katkı sunarak, Giresun’da en az 200-250 kişinin daha iş sahibi olmasına imkân tanısın.

Yönetim kurulu başkanı AKP içinden bir isim olmasına rağmen, FKB’nin siyasi oyunlarla lav edilmeye çalışıldığını, parti içi çekişmelere de alet edildiğini görmekteyiz. Bu arazinin Üniversiteye devri ile yaşanacak olumsuzlukları emin olun iktidar yetkilileri de biliyor ve görüyor ancak korkarım ki; söz konusu arazi birilerinin rant iştahını kabartıyor.

FİSKOBİRLİK Üreticiye Ait Bir Kurumdur

Ancak unutulmamalıdır ki; FKB üreticiye ait bir kurumdur. Kimin malını kimden alıyorsunuz diye sorarlar adama. FKB 136 bin kayıtlı üreticisi, binlerce çalışanı ve yıllık yaklaşık 500 milyon TL’lik cirosu ile Türk Fındığına, üreticisine büyük katkı sağlamaktadır ve bu yüzden hiç bir koşulda birilerinin çıkarları uğruna kurban edilmemelidir.

Giresun’un sınırlı sayıdaki istihdam olanakları elinden alınmışken, göz bebeği gibi korunması gereken Fiskobirlik Entegre Tesisleri’nin ”Üniversiteye kapı olacak” diye kapısına kilit vurularak taşınması yönündeki taleplere katılmamız mümkün değildir. Bu taşınmanın teknik ve maddi olarak mümkün olmadığı gibi, değerine denk olmayan bir yere taşınması kurumu iflasa sürüklemek olacaktır. Eğer böyle bir imkân varsa Bulancak Organize Sanayi bölgesindeki bahsi geçen arazinin yanı sıra yine bu alan içerisinde Fiskobirlik’e daha geniş bir arazinin bedelsiz tahsis edilerek kurumun daha da güçlenmesine imkân sağlanabilir. AKP içinden yetişen AKP’li olduğunu dile getirmekte hiç bir sakınca görmeyen bir yönetim kurulu başkanının Cumhur İttifakı mensubu olduğunu dile getirenler tarafından hedef haline getirilmesi çok ilginç. Hiç bir Giresunlu hiç bir fındık üreticisi kimin yönettiğine bakmadan kurumuna zarar verecek, yıpratacak açıklamalara prim vermez. Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı ve üyelerinin siyasi aidiyetlerine bakmadan daha güçlü bir şekilde varlığını devam ettirmesi yönünde tüm istişare ve diyalog kanallarına açık olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Serbest piyasa koşullarının yitirildiği fındık piyasasında üreticinin yanında yer alacak tek kuruluş olan FİSKOBİRLİK’in desteklenmesi ayrı bir önem taşımaktadır. Gerek TMO gerek serbest piyasada oluşan fındık fiyatının üzerinde fiyattan fındık alımı yapması dahi FİSKOBİRLİK’in önemini ifade etmektedir. İktidar temsilcilerinin kurumun AKP’li Yönetim Kurulu Başkanının dahi görüşünü alma gereği duymadan tüm diyalog kanallarını kapalı tutarak bir tasfiye operasyonuna girmeleri ibretlik bir tutum olarak tarihe geçecektir. Cumhuriyet Halk Partisi üreticinin yegâne kuruluşu Fiskobirlik’i ayakta tutmak daha güçlü biçimde varlığını sürdürmesini sağlamak üzere her türlü desteği sunmaya hazırdır” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım