Giresun Haberleri

Sabri Öztürk’ten, Giresun’a Müjde…

0

Ak Parti Giresun Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Av. Sabri Öztürk, ilimize yeni İdare Mahkemesi kurulduğuna dair müjdeyi verdi. Resmi Gazete’de 26.05.2021 Tarih ve 31492 sayısı ile “Giresun İdare Mahkemesinin Kurulmasına ve Yargı Çevresinin Belirlenmesine İlişki Karar” ile 2576 sayılı Bölge İdareleri Mahkemeleri, İdari Mahkemeleri ve Vergi Mahkemelerinin Kuruluşu ve Görevleri Hakkında Kanunun 2 nci maddesinin birinci fıkrası uyarınca bölgenin coğrafi durumu ve hacmi göz önünde tutularak Adalet Bakanlığınca Giresun İlinde idare mahkemesi kurulmuştur. Buna göre; Giresun İdare Mahkemesinin yargı çevresinin Giresun ili olarak belirlenmesine karar verilmiştir.

Öztürk yaptığı açıklamada “İlimizde idare mahkemesi bulunmamaktaydı. İdari yargıda işlemi olan vatandaşlar komşu illere gitmek zorunda kalıyordu. O yüzden yaklaşık bir yıl önce ilimizdeki idari davaların oranını tespit edilerek, bir mahkeme ihtiyacının olduğu tarafımızdan Sayın Adalet Bakanımız Abdülhamit Gül Bey’e iletilmiştir. Adalet Bakanlığı ile Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun yaptığı çalışmalar sonucunda bu ihtiyacın varlığı tespit edilmiş, bugünkü resmi gazetede yayımlanarak kurulmasına karar verilmiştir. Bu süreçte idare mahkememiz için yer hazırlığı da yapılmış olup, mahkeme kısa süre içerisinde inşallah faaliyete geçecektir. Uzun süredir yaptığımız girişimler sonucu böyle bir sonucu alınması bizleri oldukça mutlu etmiştir. Başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarımı arz ediyorum. İlimize idare mahkemesinin kurulmasını sağlayan ve bizleri telefonla arayıp müjdeyi bildiren Sayın Adalet Bakanımız Abdülhamit Gül Bey’e şükranlarımı sunuyorum. Yine Hakimler ve Savcılar Kurulu 1. Daire Başkanı Halil Koç Bey’e, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. İlimize hayırlı olsun”  dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım