Giresun Haberleri

Samsun – Sarp Hızlı Tren Projesi Gelişmeyi Hızlandırır

0

Giresun Kent Konseyi Başkanı Abdullah Mürşit Gürel yaptığı yazılı açıklamada Samsun – Sarp Hızlı Tren Projesinin bölge için çok önemli olduğunu söyledi.

Gürel açıklamasında “Samsun – Sarp Demiryolu Projesi ile Doğu Karadeniz bölgesindeki illerde ticaretin hızlanması gerçekleşecektir. Bu illere daha fazla turist gelecektir. Bu proje ticaret merkezi olmanın dışında kültürel ve sosyal gelişim açısından da oldukça önemlidir. Özellikle demiryolu ile oluşturulacak bu ağ, Samsun – Sarp arasını birbirine bağlayacaktır. Bölgeye gerek demiryolu gerekse hızlı tren yolu taşımacılığı başta istihdam olmak üzere ekonomik sorunların çözümünde önemli bir ivme kazandıracaktır. Bu durum, tüm Türkiye açısından daha dengeli bir şehirleşme, daha dengeli bir yatırım dağılımı, daha kaliteli yaşam olanakları ve sosyal adalet açısından daha dengeli bir toplum yaratacaktır. Samsun- Sarp Demiryolunun Karadeniz bölgesi için ekonomik değeri çok yüksektir. Bunun en önemli nedeni ise yatırım olanaklarının dar ve dolayısıyla istihdam imkânlarının kısıtlı olmasıdır. Proje, bölgemize gerek yük taşımacılığı gerekse hızlı tren yolcu taşımacılığı olmak üzere ekonomik, sosyal ve çevresel sorunların çözümünde önemli bir katkı sağlayacaktır.

Bölgenin doğal güzellikleri dikkate alınarak bu proje gerçekleştirildiği takdirde demiryolu, mevcut karayollarının sıkışıklığını azaltacak ve hava kirliliği sorununu çözümüne olumlu katkıda bulunacaktır. Bölgede turizm sektörüne ciddi yatırımların artması da söz konusudur. Ayrıca ticaret yönünden taşınacak yurtiçi ve yurtdışı hammadde ve ticaret malzemelerinin taşımacılığı ucuz ve kolaylıkla temin edilebilir ölçüde olacaktır. Giresun Kent Konseyi olarak bu projenin yapılmasını sağlamak ve gerçekleşmesi adına takipçisi olacağımızı bildiririz” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım