Giresun Haberleri

Şehit Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan Anıt ve Şehitlik Açılışı Yapıldı

0

Tirebolulu 42. Gönüllü Alay Komutanı Şehit Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan’ın Ankara’nın Haymana İlçesinde yapılan anıt mezar ve şehitliğin açılışı Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan canlı yayında telekonferans yöntemiyle yapıldı.

4.Tümen 42. Alay Komutanı Şehit Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan akşam yemeğinden sonra alayını toplayarak Mustafa Kemal Atatürk’ten gelen emri okudu. “Beyler! Savunma hattı yoktur, savunma sathı vardır. O satıh bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı vatandaş kanı ile ıslanmadıkça bırakılamaz” bunun üzerine Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan askerlerine tarihi bir konuşma yaparak “Askerlerim bu savaş fetih, yağma savaşı değil, vatan savaşıdır. Hiçbir hatayı affetmeye hakkımızın olmadığı bir savaş. Komutanlarımız izin vermedikçe öleceğiz, geri çekilmeyeceğiz, askere örnek olacağız. Çocuklarımıza para, pul, mal mülk değil, milleti için şehit ya da gazi olmuş namuslu bir askerin çocukları olmanın şerefini bırakacağız” emrini vermiş ve 42. Alayın tamamı Komutanı Şehit Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan dahil şehit olmuştur.

Konuyla ilgili olarak Tirebolu Dernekler Federasyonu (TİRDEF) tarafından yapılan açıklamada “Bu şerefli askerin torunu olan Giresunlu ve Tirebolulular olarak biz; bize bırakılan bu şerefe layık olmak için buradayız. Komutanımız Şehit Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan’ın emri bizim içinde geçerlidir. Söz konusu vatan olunca bizimde çocuklarımıza, Komutanımızın emri olan aynı şerefi bırakacağımızdan kimsenin şek ve şüphesi olmasın.

TİRDEF olarak Tirebolu ve Giresun için tarihi ve kültürel mirasımıza her zaman sahip çıkmaya devam edeceğiz. Her nerede olursa olsun yılmadan, usanmadan bu konuların takipçisi olacağız. Bu süreç sonunda geleceğe ışık tutan bir mirasın ortaya çıkmasına katkı sunduğumuz için mutluyuz, gururluyuz” denildi.

Şehit Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan Anıt ve Şehitliğinin açılışına Tarım Orman Bakan Yardımcısı Ayşe Ayşin Işıkgece, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam, Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya, Giresun ve Ankara milletvekilleri, belediye başkanları, STK başkan ve yöneticileri, basın mensupları ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım