Giresun Haberleri

Sisdağı Suyu Projesi ve Referandum Kararını Endişe İle İzliyoruz

0

Görele Dernekleri Federasyonu yaptığı açıklama ile “Sisdağı Suyu Projesi ve referandum kararını endişe ile izliyoruz” dedi.

Açıklamada “İller Bankası marifeti ile Çavuşlu ve Görele Belediyelerimize sağlanması planlanan Sisdağı suyu projesi ve bölge köylerinin aldığı referandum kararını endişe ile takip etmekteyiz.

Zıva Vadisi, üzerinde onlarca tarihi kemer köprünün, tarihi değer taşıyan çokça değirmenin, çeşme ve hayratların bulunduğu, bir ucunun Erkeksu Obasına, bir ucunun Paşaca Şelalesi ve Gayasise ulaştığı muazzam tabiat güzellikleri olan 30’a yakın köy ve mahallenin ortak adıdır.

Bölge tarihi, kültürel ve doğal güzellikleri ile turizm potansiyeli yüksek bir yerdir. Kaymakam Erdoğan Turan Ermiş döneminde bölgenin potansiyeli bir dizi proje ile gündeme gelmişti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından vadi girişindeki çöplüğün rehabilite edileceği ve bu sürenin en fazla bir yıl olacağı son yerel seçimler öncesi söylenmişti. Konunun takipçisi olduğumuzda ödenek yetersizliği defalarca bahane edildi.

Bahse konu çöplük, Çavuşlu başta olmak üzere bölgenin havasını, suyunu, ekonomisini dahası her şeyini olumsuz etkilemektedir. Daha haftalar önce yöresel ürün sertifikası alan Meşhur Çavuşlu Ekmeğine sahip çıkmak için bile bu çöplük kaldırılmalıdır.

Su ihtiyacına gelince, üç dereden oluşan Görele’mizin Yalakoda suyundan daha az maliyet ile su temin edebileceği su götürmez bi gerçektir. Çavuşlu Belediyemiz için ise önce yanında akan dereye bakmasını tavsiye ediyoruz.

Velhasıl bizler memleketimizde Beyazıt, Çatakkırı ve diğer bütün köylerimizle, derelerimizin temiz ve coşkulu akmasını, havamızın mis gibi kokmasını, ekmeğimizin tadının aynı kalmasını istiyoruz.

Tüm bu konuların takipçisiyiz ve olmaya devam edeceğiz. Birliğimiz beraberliğimiz daim olsun” dendi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım