Giresun Haberleri

Siz Geç Kaldınız-3

0

Efendim Siz Geç Kaldınız yazı dizimin 3. bölümüne hoş geldiniz. Sanat hayatımın ilk adımını 2003 yılında atmıştım. Farkında bile değilim aradan 10 yıl geçmiş lakin Alucra adımı ya duymak istemedi ya da duymakta geç kaldı.

Yürüdüğüm bu yolda ülkemin çeşitli illerinde güzel insanlar tanıma fırsatına erişirken ben de adımı karınca kararınca duyurmayı başardım.

El-ücraya nefesim yetmedi mi bilmem, sesimi Anadolu duydu, Giresun duydu lakin Alucra duymadı.

Bakın yine geç kaldınız.

Peki, duyanlar ne yaptı?

Öncelikle şahsımdan çok Alucra ilçemi tanıtma gayretimin olduğunu fark ettiler ve beni bu şekilde kabul ederek vatanseverliğimle kucak açtılar.

Aradan 10 yıl geçmiş yıl 2013 olmuş sanırım benim hedefte 2023.

Giresun ilimizin değerli şair ve yazarlarından Murat Akyol tarafından sanat yılımın 10 yıl kutlaması tertiplenmiş.

Beni onure ve mutlu etti. 10. Sanat yılımı kutlamak için Siz Geç Kaldınız!

O dönem yazılmış olan 10. sanat yılıma ait bir haber takılıyor gözüme…

Siz okurlarıma o gün neler yaşanmış hatırlatmak istiyorum…

Buyurun efendim.

Şairimiz Sılai’nin 10. Sanat yılı Masal Sanat Kafe’de kutlandı

Giresun ilimizin sanatına gönül veren duayenlerin katıldığı ve Tanzer Bıyık gitarı ile eşlik etmesi ile şiir gecesi adeta şölene döndü.

27 Mart Dünya Tiyatro Günü nedeni ile gösterime giren oyunları izlenmesi sebebi ile katılımın az fakat coşkunun çok olduğu bu eşsiz şölende şair Sılai yapıtları yer yer ayakta alkışlandı.

Süleyman Livanelioğlu tarafından sunulan programda şairimiz Sılai 2003 yılında itibaren ben de saklı kalan şiirlerimin gün ışığına çıksın diyerek yürüdüğüm den bu yana aradan 10 yıl geçti. O günden itibaren sesimi duyurmak ve kültürümüze bir katkı sağlamak için caba gösterdim. 2005 yılında ilk kez “İstanbul Bağcılar Olimpik Spor Salonu’nda tamamı ile dolu bir ortamda Tüm Giresunlular Gecesinde seslenme fırsatını buldum, daha sonra Anadolu’muz da düzenlenen şiir ve müzik festivallerde Giresun ilimizi ve Alucra ilçemizi tanıtmanın mutluluğunu ve haklı gururunu yaşadım. Bu gün Ahde Vefa ile Memleketim Giresun’da adıma düzenlenen gecenin tertip edilmesi ve sizlerin de iştirak etmesi 10 yıllık sevincimden daha büyük olduğunu söyledi.

Şiir Gecesinde Giresun ilimizde kültür sanat denince ilk akla gelen isim Şaban Karakaya, Samanyolu Tv‘de yayınlanan Beşinci Boyut adlı dizinin başrol oyuncusu Doğan Turan, tiyatro sanatçılarımızdan Atilla Yaşar Kaya, Yönetmen Ulaş Karakaya, Giresun Sanattan Ertan Aksu, Mustafa Kemal Algül şairlerimizden 2010 yılında 2. Can Akengin ödül töreninde “Portakal Ağacı” adlı eseri ile 3.lük ödülü alan Murat Akyol, Şair Umut Ada, Şair Şengül Coşkun ve sanata gönül veren dostlarımız Emre Aydın, Güngör Kabasakal, Şendoğan Uzun, Gürsel Apo Ekmekçi ve diğer konuklar katıldı.

Şairimiz Sılai’nin şiirleri büyük bir zevk ile yorumlayan Şaban Karakaya, Süleyman Livanelioğlu, Mustafa Kemal Algül ve Doğan Turan şairimiz Sılai’ye dizelerinin harika olduğunu vurgulayıp sanat hayatında başarılar dilediler.

Şiir aralarında Tanzer Bıyık gitarı ile seslendirdiği yöre Türklerimiz ayrı renk katarken şairlerimiz Murat Akyol ve Umut Ada tarafından yazılan şiirleri kendi ağızlarından yorumlamaları da büyük beğeni kazandı.

Şair Sıla’i tarafından hazırlanan slayt video gösteriminde sözleri ve yorumu Sılai’ye ait “Yiğit Giresun”, “Yollar Senin Git Bakalım”, “Gelsene” sözleri Şair Murat Akyol’a ait Sılai tarafından yorumlanan “Bilmez misin” sözleri Şair Şengül Coşkuna ait Sılai tarafından yorumlanan “Haberin Var mı” eserleri büyük ilgi gördü. Gürsel Apo Ekmekçi şu sözleri söyledi: “Bu kez, sevgili Yavuz kayacık dostumuzu konuk ettik, özlemişiz. Hece ölçüsüyle yazılan güzellemeleri, son dörtlükte mahlas bulunan halk şiirleri Yavuz kayacık, Aşık Sılai demiş kendine, pek yakışmış, harbiden pek güzeldi şiirleri, gönül telim titredi resmen…

Masal, bu güzel yürekli insanı, sevgili Yavuz Kayacık`ı ayakta alkışladı. Yukarıda tanımladığımdan azıcık değişik bir şiiriyle, bir de buradan selam çakalım üstada. Sağ olsun var olsun” denilmiş haberde sizler var olun efendim.

Yıl şu an 2021 20. sanat yılıma 2 yıl var

Hedef 2023

Alucralı hemşerilerim 20.sanat yılımı 2023 tarihinde sizlerin düzenleyeceği bir organizasyonda kutlamayı istiyorum.

10.Sanat yılımda SİZ GEÇ KALDINIZ, 20. sanat yılımda GEÇ KALMAYIN emi.

Selam ve saygılarımı sunuyorum.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım