Giresun Haberleri

Soykırım Durdurulsun; İşkence Kampları Kapatılsın!

0

Çin’in Doğu Türkistan’da kurduğu toplama kamplarının kuruluşunun dördüncü yılı münasebetiyle Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı bir basın açıklaması yayınladı. Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Av. Hamza Akbulut imzasıyla yayınlanan bildiride “Çin devleti, işgal ettiği Doğu Türkistan’da Müslüman Türklere karşı zulümlerini arttırarak devam ettirmektedir. “Gönüllü mesleki eğitim” adı altında kurulan 12 bin toplama kamplarında ağır insan hakkı ihlalleri yapılmaktadır.

Sayıları milyonlarla ifade edilen Uygurlu Müslüman kardeşimiz, camiye gittikleri, başörtüsü taktıkları, oruç tuttukları için ayrımcılık ve terör suçlusu kabul edilmekte ve keyfi tutuklamalarla toplama kamplarına götürülmektedir.

Kamplarda, yoğun beyin yıkama yöntemleri uygulanmakta olup, taciz, tecavüz başta olmak üzere her türlü fiziki ve psikolojik işkence ile cinayet ve soykırım suçları işlenmektedir.

Çin, Doğu Türkistan’da asimilasyon politikaları uygulamaktadır. Can, mal ve nesil emniyeti yoktur. Müslümanların elinden inanç ve ibadet hürriyeti alınmıştır. Çin, Doğu Türkistan’da BM’nin tanımladığı insanlık suçlarının tamamını işlemektedir. Başta İslam dünyası olmak üzere tüm dünyayı, yapılan soykırıma dur demeye davet ediyoruz.

Doğu Türkistan, Çin toprağı değildir. Doğu Türkistan, Çin’in etnik bir sorunu da değildir. Doğu Türkistan, İslam dünyasının işgal edilmiş bir ülkesidir. Müslümanlar olarak, Çin dahil, emperyalist tüm zalimlerin, eninde sonunda cezalarını bulacaklarına inanıyoruz. Çin’in Doğu Türkistan’da yaptıkları gizli kalmamakta, artık dünyaca bilinmekte ve lanetlenmektedir. Çin, Mazlum Doğu Türkistan halkının, insan hakları talepleri için bir an önce adım atmalıdır.

Dünya kamuoyu, son virüs salgınında Çin’in suçlu olduğuna inanmaktadır. Çin, Doğu Türkistan için gerekli iyileşmeleri sağlamazsa,  Sosyal medyanın gücü ile vicdan sahibi herkes, Çin devletini, insanlığın kara listesine yazacaktır.

Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı olarak, tüm üyelerimizle birlikte, Çin’i, işkence kamplarını kapatmaya, Müslümanların inanç ve ibadet özgürlüklerine saygı duymaya davet ediyoruz. Soykırım karşısında susmayacağız. Müslüman Uygur halkının haklı davasının ve istiklal mücadelesinin destekçisi olarak yanında olduğumuzu kamuoyuna saygıyla arz ederiz” denildi. 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım