Giresun Haberleri

Tarihi Rektörlük Binası Valiliğe Devredildi

0

Tarihi Giresun Üniversitesi Rektörlüğü binasının Valiliğe devredilmesi konusunda Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yılmaz Can yazılı bir açıklama yayınladı.

Açıklamada “Kale yolu üzerinde bulunan, mülkiyeti Milli Emlak Müdürlüğü’ne ait, Giresun Üniversitesi’ne tahsisli tarihi Rektörlük Binasının tahsisi, Giresun Valiliği’nin talebi üzerine, Çevre Şehircilik ve iklim Değişikliği Bakanlığı tarafından 14.12. 2022 tarihinde, binanın boş olduğu ve tahsis amacına uygun kullanılmadığı gerekçesiyle kaldırılmıştır. Söz konusu işlem tesis edilirken Giresun Üniversitesi’nden bilgi ve görüş sorulmamıştır.

2020 yılı içinde yapılan istişareler sonrasında Tarihi Rektörlük Binasında belgelerle Giresun’un tarihine ışık tutan bir Belge Müzesi oluşturulması kararı alınmış ve bu bağlamda DOKA ile 15. 10 2020 tarihinde yapılan bir sözleşme ile 600.000 TL bütçeli bir onarım projesi başlatılmıştır. Proje devam ederken Giresun Üniversitesi “Fındık” temalı ihtisas üniversitesi ilan edilmiş ve müze içeriğine fındık konusu da ilave edilmiştir. 24 ay süren bu onarım projesi sırasında binada konumlu birimler başka yerlere taşınmıştır. DOKA’dan alınan destek binanın duyduğu onarım ihtiyacını karşılamaya yetmemiş olup ilave kaynak arayışı devam etmektedir. Tarihi yapının bahçesinde açılan çay bahçesi öncesinde Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulundan izin alınmış, konu gereği için mülk sahibi Milli Emlak Genel Müdürlüğüne bildirilmiştir.

Tarihi Rektörlük Binası Giresun Üniversitesi ile özdeşleşmiş, bir sembol olmuştur. Bu itibarla devam eden projenin tamamlanıp Giresun’a kazandırabilmesi için söz konusu yapının, ilgili karardan dönülerek yeniden Giresun Üniversitesi’ne tahsis edilmesi talebimizi, Üniversitemiz Senatosunun takdirine sunup onayını alarak Çevre Şehircilik ve iklim Değişikliği Bakanlığı’na iletmeyi düşündüğümüzü belirtmek isterim. Konuyu kamuoyunun bilgisine ve takdirine sunuyor, tüm hemşerilerimi saygıyla selamlıyorum.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım