Giresun Haberleri

THY’den; Giresun ve Ordu’ya, İstanbul Eziyeti…

0

Dünya’da denize yapılan 3. havalimanı olma özelliği ile dikkat çeken Ordu-Giresun Havalimanı (OGU), her geçen gün artan yolcu trafiği ile Karadeniz Bölgesi’nin yükselen bir değeri olarak gösteriliyor.

Özellikle yaz mevsiminde yurtiçi ve yurtdışında yaşayan Giresunlu ve Ordulu gurbetçilerin yoğun şekilde kullandığı Ordu-Giresun Havalimanı’nın kış dönemi uçuş trafiği bir hayli yavaşlıyor.

Elimizde Türk Hava Yolları (THY) yaz dönemi uçuş trafiğine ait bir bilgi yok ama 19 Ocak 2021 Salı günü referans alınarak yapılan uçuş trafiği araştırmamızda; Samsun (SZF), Trabzon (TZX) ve Ordu-Giresun Havalimanı (OGU) için bilgileri kıyaslama imkânı bulduk.

Bu haberimizde İstanbul uçuşunu, İstanbul Yeni Havalimanı’nı (IST) (Avrupa Yakası) referans alarak yaptık. İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı (SAW) (Anadolu Yakası) haber araştırmamızın dışında tutulmuştur.

Samsunluların, İstanbul Çilesi

Samsun Havalimanı’nın (SZF) 19 Ocak 2021 Salı Samsun kalkış – İstanbul varış yönlü uçuşlarına baktığımızda Samsun’dan İstanbul’a gitmek isteyecek bir vatandaş, İstanbul’a en erken sabah 11’de ulaşabiliyor ki; bu uçuş Ankara Esenboğa Havalimanı (ESB) aktarmalı yapılıyor.

 

Giresunlular ve Ordulular da İstanbul’a Ulaşmak İçin Benzer Sıkıntılar Çekiyor

Ordu-Giresun Havalimanı’nın (OGU) 19 Ocak 2021 Salı Giresun kalkış – İstanbul varış yönlü uçuşlarına baktığımızda Giresun’dan İstanbul’a gitmek isteyecek Giresunlu ve Ordulu vatandaş, aynen Samsunlu vatandaş gibi İstanbul’a en erken sabah 11’de ulaşabiliyor ki; bu uçuş da Ankara Esenboğa Havalimanı (ESB) aktarmalı yapılıyor.

Trabzonlulara, İstanbul Jesti

Trabzon Havalimanı’nın (TZX) 19 Ocak 2021 Salı Trabzon kalkış – İstanbul varış yönlü uçuşlarına baktığımızda Trabzon’dan İstanbul’a gitmek isteyecek bir vatandaş; ne Samsunlu vatandaşlar, ne de Giresunlu ve Ordulu vatandaşlar gibi İstanbul’a çok geç saatte ulaşma sıkıntısını yaşamak zorunda değil. Trabzon’dan sabah 05.05’te uçağa binen Trabzonlu vatandaş, saat 06.55’te İstanbul’a iniyor.

İstanbul’a Günübirlik Gidiyorsan ve Trabzonluysan Şanslısın!

Bu haberi yapmamızın sebebi ise başlıktan da anlaşılacağı gibi Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yaşayan ve günübirlik olarak İstanbul’da işi olup, akşamına memleketine geri dönmek zorunda olan vatandaşlarımızın çektiği sıkıntıları gündeme getirmek. Uçakların kalkış saatlerine bakıldığında anlaşılacağı üzere Trabzon’da yaşayan vatandaşlarımızın İstanbul’a ulaşıp işlerini erkenden görerek akşamına geri dönüşlerinin bir hayli kolay olduğu görülürken; Giresunlu, Ordulu ve Samsunlu vatandaşların benzer avantajları yaşayamadığı görülüyor.

Giresunlulara ve Ordululara; Geri Dönüşte Büyük Eziyet!

İstanbul’dan, Samsun’a akşam saatlerinde direkt olarak tek 1 uçuş varken; İstanbul’dan, Trabzon’a akşam saatlerinde toplam 1’i direkt olmak üzere 2 uçuş gözüküyor. Bu açıdan bakıldığında Samsunlu ve Trabzonlu vatandaşlar şanslı…

İstanbul’dan memlekete geri dönüşte Giresunlular ve Ordulular için ise çileli bir süreç başlıyor. İstanbul’dan, Ordu-Giresun Havalimanı’na akşam saatlerinde toplam 4 uçuş var ve hepsi de aktarmalı.

Aktarmalar da oldukça ilginç!

İstanbul/Trabzon/Ankara/Ordu-Giresun,

İstanbul/Diyarbakır/Ankara/Ordu-Giresun,

İstanbul/İzmir/Ankara/Ordu-Giresun,

İstanbul/Malatya/Ankara/Ordu-Giresun…

Yukarıdaki aktarmalara bakıp da şaşırmamak imkânsız. Eğer Giresun’da ya da Ordu’da yaşıyorsanız, İstanbul’da günübirlik işiniz varsa ve uçakla seyahat etmek istiyorsanız bu aktarma çilesini çekmek zorundasınız.

Ya da otobüsle seyahat edeceksiniz! Tabii ki vaktiniz geniş ise… Seçim size kalmış!…

Haber: Hakan Uğurlu – www.kerasushaber.net

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım