Giresun Haberleri

Tolga Erener; İçme Suyu İle İlgili Yanlış Bilgiler Dolaşıyor

0

Görele Belediye Başkanı Tolga Erener sis dağından getirmek istedikleri su ile ilgili olarak sosyal medya hesabından bir açıklama yayınladı.

Açıklamada ”Geçen hafta itibarı ile ihalesi kesinleşen ve Görele ilçemiz ile Çavuşlu Beldemize içme suyu sağlayacak proje ile ilgili kamuoyunda yanlış bilgiler dolaştığı için bu açıklamayı yapmak durumundayım.

Söz konusu kaynaktan alınacak suyun Zıva köylerimizin içme suyu ya da derelerin kuruması ile bir ilgisi bulunmamaktadır. Zaten böyle bir şey olsa ilk şahsım bu projeye karşı çıkarım. Suyun geldiği yer susuz kalıp, bizim o suyu içmemiz hakka girmektir.

Asıl çekince köylerdeki bazı değirmenlerin işlevsiz kalacağıdır. Böyle bir şey olursa elbette bir çözüm bulunacaktır.

Bu proje kapsamında baraj yoktur, bu proje haricinde daha yukarıda Eynesil köyleri ve Zıva vadisi dahil olmak Görele köylerine içme suyu gelmesi için Sel Kapanı Projesi vardır. 9 Aralık tarihinde 30 milyon bedelle ihalesi yapılacaktır.

Gelelim bu proje ilçemiz için çok gerekli miydi sorusuna; Belediye olarak 6 su deposu ve 23 pompa ile birlikte ilçemize ve yakın köylerimize dereden elektrik gücüyle birlikte çektiğimiz suyu arıtarak içme suyu sağlamaktayız. Bunun için aylık 100.000 TL civarı elektrik faturası ödemekteyiz. İşin tehlikeli tarafı uzun yıllardır su seviyesi düşmekte hatta yaz aylarında depolardaki su oranımız %0 ‘a kadar düşmektedir. Kışın ise %60’lar seviyesindedir.

Belki bu şekilde 10-15 yıl daha idare edilebilir ve şahsımda benden sonraki düşünsün diyebilirdim. Çünkü mevcut projenin maliyeti belediyenin diğer hizmetlerini etkileyebilecek miktardadır. Ancak günü kurtarmak yerine, geleceği ve gerçek yapılması gerekene her türlü maddi riski göz önüne alarak karar verdik. Çünkü su başka bir şeye benzemez.

İlçemize hizmet yaparken, bu hizmeti aldığımız ve Görele’nin öz evlatları olan Zıva vadisindeki köylerimizi de gözetip zarar vermeyeceğiz. Biz halka rağmen değil halkla birlikte hizmet yaptık. Konu ile ilgili muhtarlarımız ve yörenin kanaat önderleri ile istişare edeceğiz.

Belediyemizin alacağı su miktarı saniye de 80 litre olup, derelerin suyuna bir zararı yoktur. Kendi ilçemizin köylerinden temin edemeyeceğimiz suyu, başka ilçelerden isteyecek durumumuz yok. Görele’nin her köyünden insanın çoğunun ilçe merkezinde de evi olduğu bir gerçektir.  Yaklaşmakta olan tehlike sadece ilçe merkezinin değil köylerin dahi gelecekte susuz kalma riskidir. Kim mutfağa, banyoya, tuvalete girdiğinde su bulmamayı ister.

Sonuç olarak ayrılığa gayrılığa düşmeden yöremizin insanları ile halleşip bu hizmeti getirmenin gayreti içinde olacağız” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım