Giresun Haberleri

Yöresel ve Organik Ürünler Nasıl Satılabilir?

0

Tarım Bakanlığı tarafından Şebinkarahisar’da esnafa yönelik hem gıda güvenliği hem de etiketsiz ürünler ile denetimler yapılarak bakanlığın mevzuatları bildirildi. Şebinkarahisar Meşhur Helvacı Kardeşler sahibi Muzaffer Özkara, sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımlarda bakanlığın esnafa yönelik yaptığı denetimlere dikkat çekti.

Muzaffer Özkara yaptığı paylaşımda; ’Değerli arkadaşlarım bu gün İlçe Tarım Müdürlüğünden gelen ceza tebligatı ile moralim çok bozuldu.

6 Mart günü Giresun’dan gelen Tarım Bakanlığı İl Tarım personeli arkadaşlar “tereyağı satıyor musun?” diye sordular, ben de “evet köy tereyağı satıyorum” dedim. İki parça tereyağını numune aldılar tutanak tuttular. Sordum ne olur ceza gelir mi diye dediler ki yağ tahlilde sorunlu çıkarsa gelebilir dediler.

Benim verdiğim yağlar tahlilde temiz çıkmış olmasına rağmen etiketi yani üretim izin belgesi ve son kullanma tarihi yok diye bana 5.570 TL para cezası kesilmiş.

Buradan bizim çıkarmamız gereken sonuç bizim köylümüz üretmesin halkta doğal ve organik tereyağı yemesin mi demek isteniyor acaba!

Yazıktır günahtır arkadaş zaten benim yıllık sattığım tereyağının toplam tutarı o kadar yapmaz haftalık 1 bilemedin en fazla 3 kilo tereyağı alıp satıyoruz tanıdık temiz yapan köylü arkadaşlarımızdan onu da çok görüyorsanız. Almayız da satmayız da nedir bu yapılanlar anlamakta zorlanıyorum. Hani tarımı çiftçiyi üreticiyi kollayacaktık, böyle giderse üretim daha da düşer. Bu yapılan uygulama sahtekârlık yapanlar için iyi bir uygulamadır belki ama diğer doğal ve organik kaliteli tereyağı yapan köylü kardeşlerimiz için de hiç iyi sonuçlar doğurmaz diye düşünüyorum.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım