Giresun Haberleri

Züccaciyeciler, İngiltere Pazarında Büyümeye Devam Edecek

0

10 milyar dolarlık sektör ve 6 milyar dolarlık dış ticaret hacmine sahip züccaciye sektörünün birinci ihracat pazarı olan İngiltere ile Türkiye’nin imzalamış olduğu Serbest Ticaret Anlaşması, züccaciye sektörünün yerini de sağlamlaştırdı. İngiltere’ye 450 milyon dolar ihracatla yılı kapatmaya hazırlanan sektör, anlaşmayla birlikte 2021 yılı için ticaret hacmini yüzde 15 oranında arttırmayı hedefliyor.

Türkiye ile Birleşik Krallık arasında 2019 yılında 17,1 milyar dolarlık ticaret gerçekleşirken bunun 11,5 milyar dolarını Türkiye’nin ihracatı, 5,6 milyar dolarını ise Türkiye’nin ithalatı oluşturuyor. Türkiye’nin en büyük 6. ticaret ortağı olan Birleşik Krallık, Türkiye’ye karşı net ithalatçı konumunda. Türkiye, Birleşik Krallık’a her ne kadar en çok ana metal sanayi ürün grubunda ihracat gerçekleştirse de 4,6 milyar dolar ihracatı bulunan züccaciye sektörü açısından da Birleşik Krallık önemli bir pazar. 2019 yılında 3,7 milyar dolar dış ticaret fazlasıyla her yıl dış ticaret fazlasını artıran ve kilogram başına ihracatı 3,45 dolar olan züccaciye sektörü en çok endüstriyel mutfak, elektrikli ev ve mutfak aletleri ile metal ürün gruplarında ihracat gerçekleştiriyor ve bu 3 grup, genel ihracatın yüzde 70’ini kapsıyor.

İhracatın yüzde 51’ini AB ülkelerine gerçekleştirdiklerini belirten ZÜCDER Başkanı Mesut Öksüz, “İhracat yaptığımız ülkeler sıralamasına baktığınız zaman Birleşik Krallık ilk sırada geliyor. Genel ihracattan aldığı yüzde 9,5’luk payla ya da başka bir ifadeyle 440 milyon dolar ihracatla Birleşik Krallık pazarını önemsiyoruz. İthalat dengemize baktığımız zaman burada sektörümüzün gücünü görebiliriz. Birleşik Krallık’tan yok denecek kadar az miktarda ithalat gerçekleştiriyoruz. Yaptığı 11 milyar dolar ihracatla, züccaciye sektöründe dünyanın 4. ihracatçı ülkesine, kendi sektörümüzde sadece ihracatçı konumda olmamız, sektörümüzün gücünü gösteriyor. Pandemi etkisine rağmen 2020 yılını 4,5 milyar dolar ihracatla ve Birleşik Krallık’ta 450 milyon dolar ihracatla kapatmaya hazırlanıyoruz.” açıklamalarında bulunuyor.

Birleşik Krallık’a en çok 204 bin dolarlık endüstriyel mutfak, 149 bin dolarlık elektrikli ve mutfak aletleri ihraç ettiklerinin altını çizen Mesut Öksüz, Birleşik Krallık ile imzalanan serbest ticaret anlaşmasının züccaciye sektörünün Birleşik Krallık pazarındaki gücünü devam ettirmesi açısından önemsediklerini belirtiyor. Birleşik Krallık’ta büyük marketlerde ev eşyalarının çok fazla satıldığını ve gerçekleştirdikleri “Marka-üretici” toplantılarında İngiliz market zincirlerinin yoğun katılım gösterdiklerini sözlerine ekleyen Öksüz, 2021 yılında yapacakları online B2B organizasyonlarına Birleşik Krallık’ı de eklediklerini ve dolayısıyla bu sayede Türk ürünlerinin bu pazara ihraç edilmesine devam etmesinin sağlanacağını kaydetti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım