Giresun Haberleri

Alucra Toprağı Türk İslam Coğrafya Toprakları ile Buluşuyor

0

Türk İslam Coğrafyasında bulunan şehitlikler ve makamlardan temin ettiği toprakları Kahramanmaraş kalesine bir çınar ve bir söğüt dikerek vatan toprağımızla buluşturmayı hedefleyen Şehit Öğretmenler İlkokul Müdürü Erol Yorulmaz, Alucra ilçemizin Fevzi Çakmak (Zıharşeyh) köyünde bulunan Kurt Baba (Hâce İbrahim Ata) Kabrinden toprak talebinde bulundu. Seyyid İsmail Hakkı Çağırgan Baba Derneği Başkanı Erdem Ekşi Kurt Baba kabrinden bir miktar toprağı Erol Yorulmaz’a ulaştırdı.

Alucra Fevzi Çakmak ( Zıharşey) Kurt Baba kabrinden gelen toprağı teslim alan Erol Yorulmaz’ın manevi hissiyatı ile oluşan ilham kaynağı ile kaleme aldığı şiirleri “Adın Geçse Benzim Sararır, Ya Hay Deyip Düşen Yiğit Çeriyiz, Fatih Sultan Mehmet Handan Adımız, Kurt Babadan Aldım Çağrımı, Yoktan Doğan Kulum Varda Batarım, Yurttan Çağrı Gelsin Bende Uğrayım, Çağırgan Baba Yolunda, Türkistan’dan Çıktım Yola Yolum Zıhara” adlı Alucra temalı şiirlerin yazılmasına sebep olurken  sözleri Erol Yorulmaz (Kurt Baba)’ya ait Çağırgan Baba eseri Türk İslam müzik yapısına uygun olarak Ozan Süleyman Güçlü tarafından besteleniyor.

Tür İslam Coğrafyasında bulunan şehitlik ve makamlardan, kabirlerden  günümüze kadar temin ettiği toprakların nerelerden geldiğini? Bu topraklar ile ne yapmak istiyorsunuz ve Alucra ilçemiz hakkında düşünceleriniz nedir? sorularımızı yanıtlayan Eğitimci Şair Erol Yorulmaz “Alucra toprağının üstü, altı ve üzeri tarih, mana, doğal güzellikler, yiğit insanlarla bu kadar dolu olacak ve buna rağmen göç verecek çok şaşırıyorum inanın. 38 köyü vardı sanırım Kaymakamlık, Belediye ve Halk Eğitim Merkezi köylere kilim tezgahı kurarak davaha kilimlerine neden can vermez anlamakta güçlük çekiyorum. Alucra ilçenizin kültürü ve tarihçesi, gerek inanç gerek doğa turizm potansiyeli hakkında aradığım bilgilerin İlçenizin Resmi kurumlarının Web sitelerinde olmayışı büyük bir eksiklik. Alucra İlçesinin kültürel ve tarihsel detaylarına tam anlamıyla yer verilmemiş. Araştırmacı Yazar Murat Dursun Tosun eserlerini okuduğumda Alucra ilçesisin Dini, Kültürel ve Tarihi gizemlerini çözdüm bu vesile ile de Murat Dursun Tosun beye teşekkürlerimi sunuyorum.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ve Şehit Öğretmenler İlkokulu olarak ortaklaşa Kahramanmaraş Kalesine bir çınar ve bir söğüt dikerek dualar ve dokuz tuğ gölgesinde Türk İslam Birliği Turan düşümüzün köklerinin vatan toprağı ile buluşarak dirilişine vesile olması kök salması dualarla getirttiğimiz kutlu topraklar köklerine dökülecek, bu mayalanıp birliğimizi temsil edecek. Boy attıkça umutlarımız güçlenecek” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım