Giresun Haberleri

Alucra’daki El Yazma Eserler Diyanete Teslim Edildi

0

Geçtiğimiz yaz bir depoya atılmış yok olmaya hatta geri dönüşüme gitmeyi bekleyen el yazma tarihi eserler Alucra Müftüsü Yahya Balcı’nın girişimleriyle tekrar kullanıma kazandırıldı.

Bir kısmı Alucra ilçemizin yetiştirdiği değerli din görevlilerinden merhum Baha Kıvrak (Baha Hoca) tarafından Alucra Müftülüğüne bağışlanan tarihi el yazma eserler müftülük binasının yeni hükümet konağına taşınması sonrasında bir depoda muhafaza edilmiş, burada yaşanan su baskını nedeniyle bir kısmı zarar görerek yok olma noktasına gelmişti.

Daha sonra bu konu sosyal medyada gündeme taşınınca Alucra Müftüsü Yahya Balcı yaptığı çalışmayla Alucra İlçe Müftülüğü arşivinde düzenleme çalışmaları esnasında tespit ettirdiği Arapça, Farsça ve Osmanlıca olarak kaleme alınmış 17 tanesi el yazması yaklaşık 200 adet kitap Diyanet İşleri Başkanlığı Genelgesi doğrultusunda, daha iyi korunması, zarar görenlerin bakımlarının gereği gibi yapılarak araştırmacıların hizmetine sunulması, dijital ortamlara taşınması ve vatandaşların istifadesine sunulması için Diyanet İşleri Başkanlığı Merkez Kütüphanesine devir ve teslimi gerçekleştirilmiştir.

Diyanet İşleri Başkanlık Merkez Kütüphanesi bünyesinde bulunan tüm yazma eserler için kataloglama çalışmasıyla bu bilgilerin elektronik ortama aktarılacak olup, Türk ve Dünya kültür mirası için çok önemli olan bu eserler araştırmacıların istifadesine sunulacaktır.

Alucrahaber.com / Kadir Bekiroğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım