Giresun Haberleri

Azerbaycan Zaferimiz Mübarek Olsun!

0

TGTV Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Av. Hamza Akbulut, Azerbaycan’ın Ermenistan karşısında kazandığı zaferi yayınladığı  bir basın bildirisi ile tebrik etti.

Akbulut mesajında “Azerbaycan Ordusu’nun kazandığı zafer milletimize büyük bir gurur yaşatmıştır. “İki millet tek devlet” inancıyla verilen mücadelenin kazanılması düşmanlarımızı bir kez daha hüsrana uğratmıştır. Bizlere bu zaferi nasip eden Allah’a hamdolsun. Bu sevince vesile olan şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize acil şifalar diliyoruz. Azerbaycan’ın Zaferi mübarek olsun.

10 Kasım 2020 gecesi yenilgiyi kabul eden Ermenistan, binlerce askerini kaybederek hem hezimeti yaşamış hem de Rusya’nın hâkimiyetini kabul etmek zorunda kalmıştır. Türkiye’nin güçlü desteği ile kazanılan zafer çok önemli kazanımlar sağlamıştır.

Azerbaycan, işgal altındaki topraklarının %70’ni kurtarmış ve 1990’lı yıllarda yurtlarından zorla çıkartılarak sığınmacı durumuna düşen milyonlarca sivil evlerine dönmeye başlamıştır.

Ermenistan’ın kuşatma altında tuttuğu Nahcivan Özerk Bölgesi’nin Azerbaycan ile bütünleşme imkânı belirmiş olup, Anadolu ile Azerbaycan arasında da bir ulaşım koridoru açılacaktır.

Barışa, kardeşliğe, birlik ve beraberliğimize güç katacak bu kazanımları koruyarak geliştirmek iki ülkenin ortak sorumluluğundadır. Azerbaycan’da birlikte dalgalandırılan Türkiye ve Azerbaycan bayrakları, iki ülkenin birlikte kazanacakları daha büyük zaferlerin de işaretidir.

Bu kazanımlar, Azerbaycan ve Türkiye arasında her alanda yüksek iş birliğini gerektirmektedir. Türkiye’nin bölgede güçlenmesi, istikrarı sağlamaktadır. Güçlü Türkiye, Suriye’de ve Libya’da olduğu gibi Kafkasya’da da insanlık, barış ve huzur için bir umuttur.

Azerbaycan’ın kesin zafere ilerlediğini gören Rusya’nın son anda almış olduğu inisiyatif oldukça düşündürücüdür. Azerbaycan, çok dikkatli bir diplomasi ile kazanımları korumalıdır. Ateşkes anlaşmasının arasına yerleştirilen olumsuz gibi görünen maddelerin menfi tesirleri, Türkiye ile yapılacak ortak istişare ve birlikteliklerle en aza indirilebilir.

Oluşturulacak barış gücünde, Türkiye’nin sahadan uzak tutulması, temas noktalarında sadece Rus askerlerinin kontrol sağlaması, Karabağ’ın barış gücü aracılığı ile Rusya’nın kontrolüne geçmesi ve Nahcivan Özerk Bölgesi’nden Azerbaycan’a açılacak ulaşım koridorunda Ermenistan’ın da karar verici bir konumda olması kamuoyunda bir tedirginlik oluşturmuştur.

Karabağ’ın tam olarak kurtarılmamış olması, Azerbaycan’ın toprak bütünlüğü için bir tehdittir. Rusya’nın atacağı adımlar dikkatle takip edilmelidir.

Ancak süreç devam etmektedir. Bir zafer kazanılmıştır. Zafer sevincini engelleyecek değerlendirmelerden uzak durulmalıdır.

Ermenistan’ın savaş esnasında sivil bölgelere füze atarak, masum sivilleri katletmesi bir savaş suçudur. Bu fiili işleyenlerin yargılanması için gerekli adımlar atılmalıdır.

Ermenistan, Azerbaycan topraklarından çekilirken, tarihi, dini ve kültürel mirasları tahrip edip, şehirleri yakıp yıkmaktadır. Barış gücü, bu tahripkâr hareketleri biran önce engellemelidir.

İşgalden kurtarılan yerlerdeki dini ve kültürel yapıların ihyası için gönüllü kuruluşlarımız gerekli destek çalışması için hazırlık yapmalıdırlar.

Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı olarak, üyelerimiz ile birlikte Azerbaycan’ın kazandığı zaferi tebrik ettiğimizi, iki ülke arasındaki kardeşlik bağının daha da güçlenmesi için gönüllü kuruluşlar olarak üzerimize düşen göreve hazır olduğumuzu ve kararlılıkla Azerbaycan’a destek vererek zaferde büyük emeği olan Cumhurbaşkanımıza şükranlarımızı arz ettiğimizi kamuoyuna saygıyla sunarız” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım