Giresun Haberleri

Başak ve Başakçı…

0

Fındık toplanan bahçelere girip, kalan fındıkları toplamaya başak, bu işi yapan kişiye başakçı denir.

Aslı böyle olmalı. Bazen bu geleneksel kurala uyulmuyor. Hiç toplanmamış bahçelere giriliyor. Üreticinin fındık dolu çuvallarına gizlice çökülüyor. Hırsız tipli kişiler çalma işini hep sabah erken saatlerde sinsice yapmaya çalışıyor. Genellikle ana yollardan değil, bahçeden bahçeye yürüyor.

Başak etmenin bir gelenek, başak adı altında hırsızlık yapmanın günah olduğu camilerde vaaz ve sohbetlerde gündeme geliyor, azda olsa çalma çırpma devam ediyor.

Giresun, Ordu ve Trabzon’un bazı ilçelerinde fındık yerden toplanır. Altı sergen olmuş bir bahçeden başak adına fındık çalmak terbiyesizliktir.

Çiftçilerin bir kısmı hasadı daldan topluyor. Şu sıralar sahil ve orta kuşak fındıklar daldan toplanıyor. Diğer bölgelerde dal silkeleme 15 Ağustostan sonra başlayacak.

Daldan fındık toplayanın bahçesine girmek; başakçıya kişinin bahçesinde başak etme hakkı tanımaz. Ama başakçılar hemen bahçelere girip talan etmeye çalışır. Başakçının gözü doymaz. Evinde oturup bekleyemez.

En iyisi başağa ihtiyacı olanların 25 Ağustostan sonra daldan,1 Eylülden itibaren yerden toplanan bahçelere girmesidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım