Giresun Haberleri

Bir Yazar Bir Kitap: Mevlut Kaya ve Giresun Araştırmaları*

0

Özellikle Karadeniz tarihi konusunda yaşayan tarihçiler arasında aklıma önce, kırk yıllık arkadaşım, daha da ötesi, kardeşim Ayhan Yüksel, ondan sonra da yirmi yıllık dostum Mevlut Kaya hocamız gelir.

Giresun Üniversitesi Eynesil Kamil Nalbant Meslek Yüksek Okulu öğretim görevlisi olan Mevlut Hocamız da, Ayhan kardeşimiz gibi üretmeye devam ediyor.

Bugüne kadar 10 adet kitaba imzasını atmış olan Mevlut Kaya’nın son eserinin adı; Belgelerle ve Derlemelerle Giresun Araştırmaları.

Sponsorluğunu Görele Belediyesi ile Yeniay Muhasebe’nin üstlendiği Arı Sanat Yayınevi’nden çıkma 384 sayfalık oldukça hacimli kitabında hocamız, daha önce mahalli basında çıkan belgelere ve gözlemlerine dayanan yöre tarih ve kültürüyle ilgili makalelerini toplamış.

Kitabın arkasındaki tanıtım yazısı şöyle: “Çağlar boyunca pek çok topluluğa yurtluk etmiş olan Giresun yöresi ç eşitli kültürlerden beslenerek bugüne köklü bir tarihsel birikimle ulaşmıştır. Bu birikimin farkına varılması, keşfedilmesi için yörede eski çağlarda yaşamış toplulukların yaşamına dair somut izler sürülmeli ve yörenin coğrafi özellikleri, adlandırmaları, dil-ağız özellikleri, türküleri, giyim-kuşam kültürü, zamanı kullanma biçimleri, yöre ekonomisinin değişim-dönüşüm evreleri hakkında sözlü, yazılı kaynaklara ulaşmak; elde edilen tüm bulguları değerlendirmek gerekir. Bu bakış açısıyla yolda çıkan yazar, elinizdeki eserde Osmanlı Devleti’nin son yıllarından Cumhuriyet dönemine uzunca bir süreci, sahadan derlediği bilgilerle, arşiv belgeleri ve ele aldığı konularla ilgili yazılı kaynaklar ışığında Giresun yöresine dair çeşitli konularda notlar aktarıyor…”

Bu yazılanlara bizim fazla bir ilavede bulunmamıza gerek yok. Başta tüm hemşerilerim olmak üzere okumayı seven herkese bu nadide eseri mutlaka okumalarını tavsiye ederim.

Mevlut Hocamızı bir kez daha yürekten kutluyor, başarılı çalışmalarının devamını diliyoruz.

*Seyfullah Çiçek Araştırmacı Yazar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım