Giresun Haberleri

Dereyi Yıkamak ( Meydan Okuma )

0

Maksadım ise şu idi: Derelerin kirlenmesine bir nebzede olsa dikkat çekmek. Ne yazık ki kimileri bunu bir mizansen-şaka olarak algıladı. Açıkçası üzüldüm de bu anlayış karşısında.

Oysa çok dehşet verici bir bir durumla yüz yüzeyiz. Artık dereleri kullanamıyoruz. Daha dün yunup yıkandığımız, suyunu içebildiğimiz, balık tutabildiğimiz dereler bitti! Kanalizasyondan her çeşit atık, çöp ve bahçelere atılan kimyasal ürünlerin sızıntıları hep derede. Dere kenarları dilek ağacı gibi. Ne arasan var. Baştan sona çöp dolu her yanı.

Şimdi Ömer kardeşimin meydan okumaya cevabını aldım ve devam ediyorum meydan okumaya. Evet, kardeşim tarla ve bahçelerde de bilinçsiz, düşüncesiz bir kimyasal salgını var. Farkına dahi varamadığımız bir sürü canlı türü yok oluyor. Çilek yemeğe, tırmıt kavurmaya korkuyoruz…

Kabahat kimde? Sorgusuz sualsiz bizde, insanoğlunda! Şuursuz, vicdansız, sorumsuz, düşüncesiz, kalleş, hain insan görünümlü mahlûkatlarda! Tabiatı insan gibi kullanma bilincine ne yazık ki erişemiyoruz. Dere kenarında, yaylada, bağda, bahçede, deniz kenarında yediklerimizin çöpünü almadan olduğu yerde bırakmak kadar zelil, iğrenç bir insan olabilir mi? İçtiği içkinin, meşrubatın şişesini, poşetleri alma zahmetinde bulunmayıp, ulu orta bırakıp giden bir görgüsüz, rezil, alçak bir kafa olabilir mi?

Bir sözümde özellikle gurbet elde cemiyetçilik yapanlarımıza: Ne iş görürsünüz siz? Sahi dernek nedir, ne yazıyor tüzük ve tabelanızda? Sılacılık yapıyorsunuz uzaklardan. ( İstisnaları tenzih ederim ) Bu dereler, bu dağ, taş, dere, tabiat sizin de değil mi? Gelecek nesillere ne bırakacağız? Onca cemiyet çıkıp meşru dairede bir kamuoyu oluşturamaz mı? Biz dernek, vakıf ve stk konusunda da sınıf atladık, mutasyon geçirdik,  hedeflerimiz şaştı. Neyse söyletmeyin en iyisi!

Evet, o zaman asıl meydan okumam bu olsun. Canım sağ oldukça, sağlığım el verdikçe asla susmayacak ve durmayacak her platformda da bunu deklare edeceğim. Ne pahasına olursa olsun. Bu alçakça kafa yapılarına “adam sende, bana ne demeyeceğim!

Var mısınız bu konuda meydan okumaya birlikte?

Uğur Bilgi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım