Giresun Haberleri

Deva Partisi, İstanbul Sözleşmesinin Devamından Yana

0

Deva Partisi Giresun İl Başkanlığı Kadın Çalışmaları Başkanı Av. Özlem Demir Aydın yaptığı açıklama ile İstanbul Sözleşmesinden çıkılmasının haksız bir tasarruf olduğunu söyledi.

Yapılan yazılı açıklamada “19 Mart 2021’de Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile İstanbul Sözleşmesi olarak bilinen “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi’nden tamamen hukuksuz ve siyasi saikle alınan bir kararla çıkılmasına karar verilmiştir. Bu kararla en temel hak olan yaşam hakkı ihlal edilmiştir. Deva Partisi olarak bu hukuksuzluk karşısında sessiz kalmamız mümkün değildir.

29 Mart 2021 tarihinde Danıştay’da yürütmeyi durdurma talepli olarak tarafımızca dava açılmıştır. Ancak aradan geçen 3 aylık zamana rağmen yürütmeyi durdurma kararı ne yazık ki verilememiştir. Bu durum bağımsız ve tarafsız yargı olmadığının, yargının siyasetin gölgesinde işlediğinin açık bir göstergesidir.

Oysa yürütmeyi durdurma kararları gecikmesinde sakınca bulunan haller ve telafisi mümkün olmayan zararların önüne geçmek adına verilen bir karardır. Hukuksuzca başlayan bu süreç hukuksuzca devam etmektedir. Halen kadın cinayetleri ve toplumdaki şiddet oranı artarak devam etmektedir.

Yasal düzenlemeler etkin olarak uygulamaya geçirilerek caydırıcılığı sağlanmadığı müddetçe toplumdaki şiddet eylemleri, özellikle kadın mağduriyetleri ve aile içi şiddet önlenemeyecektir.

Deva Partisi olarak şiddetin önlenmesi ve mağduriyetleri engellemek için mücadelemizden vazgeçmiyoruz, yaşam hakkının korunması için sürecin takipçisi olacağız. Şiddetin son bulması için İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmiyoruz. Çok geçmeden telafisi güç ve imkânsız zararlar doğmaması için yürütmeyi durdurma talebimizi yeniledik, Danıştay’ı yürütmeyi durdurma kararı vermek üzere göreve davet ediyoruz” denildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım