Giresun Haberleri

Dünyamız Ramazan Ahiretimiz Bayram Olsun

0

Kutlu bir misafir gelmişti evlerimize. Bir ay misafirimiz oldu ve artık gidiyor. Bizler o misafire “11 ayın sultanı” diyorduk. O kutlu misafire ”Evveli rahmet, ortası mağfiret ve sonu cehennemden kurtuluştur” diyordu rahmet Peygamberi Efendimiz(sav). Ramazan “KUR’AN AYI” idi, oruç ayı idi, yardımlaşma- dayanışma ve paylaşma ayı idi. Her ne kadar covid-19 salgını tedbirleri sebebiyle camilerimiz bu ramazan da mahzun olsa da evlerimizde her zamankinden farklı bir telaş vardı. Her zamankinden daha cömert idik. Ramazan bizlere bunları öğretti. Bir okul idi ramazan ve bu okul artık bitti. Bir eğitim kampı idi ramazan ve artık bu kamp sona erdi. Şimdi bu eğitim kampında edindiğimiz güzellikleri önümüzdeki hayata uygulama zamanı.  Şimdi diploma alma zamanı. Bayram sabahında camilere koşup bir aylık çabamızın karşılığını alacağız inşallah. Bu sene camilerimizde salgın tedbirleri çerçevesinde bayram namazlarını kılacağız inşallah. Geçen sene bayram namazlarını dahi camilerde kılamamıştık.

Bu arada bu salgından bir an evvel kurtulmamız için hem fiili hem de sözlü duada bulunalım. Sözlü dua malum. Fiili duamız da salgının yayılmaması için alınan tedbirlere uymaktır. Bu bayram da sabredelim ve kısıtlamalara uyalım. İnşallah gelecek bayramlarda bu sıkıntılardan halas oluruz.

Evet, Bayram geldi. Ne mutlu bizlere. Ne mutlu bizlere ki Rabbimizin “Oruç sizden evvelkilere farz kılındığı gibi size de farz kılındı (Bakara2/183). ”….Sizden kim bu aya erişirse oruç tutsun…” (Bakara2/185) emri ilahisine uyarak oruçlarımızı tuttuk. Namazlarımızı kılıp zekâtlarımızı ve fitrelerimizi verdik. Oruç ile arındık. Oruç ile temizlendik. Oruç ile bir takım kötü alışkanlıklarımıza son verdik. Ve tevbe ettik bu kötülüklerimize. Bir daha dönmemeye söz verdik Yüce Rabbimize. Yoksa söz vermedik mi hala? Söz vermediysek neyi bekliyoruz o zaman?

Ramazanda namaz ile barıştık. Şimdi namaza tekrar darılmak niye? Hem namaz ramazanlık bir ibadet mi? Kulluk sadece bir ayda mı olmalı? Hâlbuki Yüce Yaratıcımız “sana ölüm gelinceye kadar rabbine ibadet et” (Hicr 99) demiyor muydu, Kur’an’ında?

Hem Rahmet Nebisi Hz. Muhammed(sav) “kulun ilk hesaba çekileceği ameli namazıdır” diye haber verdiğini duymadın mı? O büyük duruşmada namaz zarfın açılıp da içi boş çıkarsa ne yaparsın?

Orda bunu telafi etme şansın var m? Yok. Ama burada var. Hala geç kalmış sayılmazsın. Hemen şimdi. Şimdi ve burada. Daha neyi bekliyorsun ki?

Evet, Ramazan bayramına kavuştuk. Bu bayram ramazanın bayramı. Bu bayram oruç tutmanın bayramı. Bayram oyun eğlence ve tatil değildir. Bayramlarda büyükler ziyaret edilir. Her ne kadar salgın hastalık bu sene buna mani ise de salgın geçince öyle olacak inşallah. Bayramlarda küçükler de sevindirilir.  Anne-babalar aranarak hayır duaları alınır. Hayatta değillerse mezarları ziyaret edilir. Onlar için Kur’an okunup dua edilir. Kur’an okumayı bilmiyor muyuz? Dünyalık her şeye vakit buluyoruz da Kur’an öğrenmeye bir türlü vakit bulamıyoruz öyle mi? Mesela internet ve Tv karşısında günde kaç saat tüketiyoruz? Hani boş vaktimiz yoktu? Camide de sıkılırız hep. İmam efendi 2-3 dakika uzattı mı başlarız gocunmaya. Ama TV karşısında saatlerce vaktimiz olur ve hiç de sıkılmayız. Nedense cami bizi sıkar durur.

Evet, bayrama kavuştuk. Bayramlaşma, barışma vakti şimdi. Dargınların barışma zamanı şimdi. Bayramlar sevinç, neşe ve barış rüzgârlarının estiği güzel günlerdir. Bu günleri vesile ederek fakir, yetim, öksüz, dul, düşkün ve her türlü sıkıntısı olanların yardımına koşarak onların da bayramın sevinci ve coşkusuna katılmalarını sağlamalıyız. Şefkat Peygamberi Efendimizin “Fukarayı arayıp sorun, görüp gözetin, Siz ancak, fakirlerin sayesinde yardım görür ve rızıklandırılırsınız.” ;“Müslümanın Müslümanla 3 günden fazla dargın durması haramdır” buyurduğunu ne tez unuttun.

Büyüklerimizi ziyaret edip/telefonla arayıp, küçüklerimizi de sevindirme zamanı şimdi. Bayram namazına gelirken yavrularımızın da ellerinden tutup birlikte gelelim camilere. Cami de onların da cıvıltıları olsun. Bu duygularla Ramazan Bayramınızı tebrik ediyor, dünyamızın Ramazan ahretimizin bayram olmasını Yüce Rabbimizden niyaz ediyorum.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım