Giresun Haberleri

Fındık Taban Fiyatı Nihayet Açıklandı!

0

2021 sezonu fındık taban fiyatı Giresun kalite fındık için 27,00 lira, Levant kalite fındık için ise 26,5 lira olarak açıklandı… Açıklama Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılıyor!

Ancak belirlenen taban fiyatı, Sn. Erdoğan’ı da pek tatmin etmemiş olmalı ki, açıklama hem gece yarısına doğru yapılıyor hem de “Yüksek randımanlı fındığa en az 1 lira fazla ödeme yapılacaktır. Çiftçilerimize alan bazlı mazot ve gübre desteğini de kilogramda 2 lira olarak veriyoruz… Nihai olarak fındık fiyatları kilogramda 29,5 lira ile 30 lira arasında gerçekleşiyor” gibi bir ilave yapma ihtiyacı hissediliyor! (Sanki geçmiş yıllarda bu ilave ödemeler yapılmıyordu da ilk defa bu yıl yapılıyor!)

2020’de 2019 fiyatına göre TL bazında yüzde 32, dolar bazında yüzde 10 gibi bir artış yapılırken bu defa 2021’de; TL bazında yüzde 20 artış olurken dolar bazında ise yüzde 5 daha düşük bir ayarlama yapıldığı görülüyor…

Gerçi kanaatkâr milletimiz hem açıklanan bu fiyata (daha düşük olmadığı için) şükredecek, hem de fiyat daha geç açıklanmadığı için (2019 fiyatının 26 Temmuz, 2020 fiyatının 27 Temmuz’da açıklandığını unutup, 2018 fiyatının 26 Ekim’de açıklandığını düşünerek) Sn. Erdoğan’a teşekkür edecektir!

Açıklanan bu taban fiyatını alkışlayıp, “müjde” diye haber yapan ve paylaşımda bulunan bir kesim de tabii ki olacaktır…

Ancak bu “alkışçı kesim”, fındık fiyatını değil Sn. Erdoğan’ın kayıtsız şartsız her söz ve fiilini alkışlayan kesimdir!

O alkışçı kesim öyle bir kesim ki, Sn. Erdoğan taban fiyatını 1-2 lira daha düşük açıklamış olsaydı yine o fiyatı da hararetle alkışlayacak olan kesimdir!

Fındık fiyatının üreticimiz, tüccar ve sanayicimiz ve ülkemiz için hayırlı olması dileğiyle…

“Benim çırpınışlarım sevinçten değildir. Ele geçirilmiş kuş da çırpınır. Umursamazlığım da sevincimden değil. Bazı olayları hatırlamamdandır.” (İbn-i Haldun)

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım