Giresun Haberleri

Gelecek Nesil Böyle Olacaksa!

0

Bizim büyüklerimiz erken evlenerek çok çocuk yapmışlar, erken kalkarak da çok yol almışlar. Sabah namazında kalkıp, en geç altıda kahvaltı yapıp işe koyulmuşlar.

Benim neslim sabah yedi ve sekizde kalkmış en geç saat sekizde kahvaltı yaparak evden çıkmışlar ve işlerine koşmuşlar.

Şimdiki nesil en erken onbirde kalkıyor. On ikide kahvaltı yapıyor. Ondan sonra sosyal hayata atılıyor. Gezdiğim ev ortamlarında, gözlemlerimde çoğu aile böyle dikiş atıyor. Her gün oniki kahvaltısından sonra, saat yirmide akşam yemeği yeniyormuş. Günde iki öğün kâfi. Böylece uyuşuk bir nesil yetişiyor.

Büyükler bizi yetiştirdi, bu vatana sürdü. İyi veya kötü 60-70 yıllık yaşamımızda, topluma gün ışığında katkılarımız oldu.

Ama evlatları yataklarından 10’dan önce kaldıramıyor gün yüzüne çıkaramıyoruz. Yeni nesil çok tembel, afyon yutmuş gibi.

Buna gençleri üniversitelere doldurup; iş sahası hazırlamayan, bulduğunu boğazına ve torbasına dolduran iktidarların katkısı büyük.

Eskiler bakamayacağın veledi doğurma derlerdi. Madem istihdam edemiyorsun, bu kadar üniversiteye ne gerek var? Gözleri kapalı, beyinler uyuşuk öğleye kadar tembel tembel yatsınlar mı isteniyor?

Ey Allah’ım, ne olacak bu halimiz? Geleceğimiz mantar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım