Giresun Haberleri

Kanada ve Ankara’dan Afrika’ya Yardım Eli

0

Vatan, bayrak, ezan için birlik ve beraberliğin en güzel örneğini gösteren Alucra ahalisinden Necati Erilli hayratları Afrika’da yüzlerce kişinin yüzün yüzünü güldürdü.

Ankara’da yaşayan Babapınarlı Necati Erilli ile Kanada’da yaşayan oğlu Mehmet Emin Erilli birlikte 2019-2011 yıları arasında Afrika ülkesi Etiyopya’da 325 köyün su getirtmiş 276 Mescit inşa ettirmiş olmakla beraber 70.000 Kuran-ı Kerim dağıtıp 6.000 kurban kesimi için hayırlara vesile kılınmış güzel insan.

Gençlik yıllarında 28. Başbakanımız Merhum Necmettin Erbakan’ın yakın koruma görevini sürdürmüş olan Necati Erilli ilerleyen yıllarda Etiyopyalı bir yetimin Ankara’da eğitimini sürdürmesi için burs verir.

Eğitim süreci sonunda Etiyopyalı öğrenci Necati Erilli hemşerimizi ülkesine davet etmesi ile başlayan olaylar zincirindeki sır perdesini sonradan aralıyor ve gerçeği görmeye başlıyorum.

Etiyopya’da susuzluk, açlık ve sefaletin içinde iken Allah’ı zikredenler, kömür parçası ile tahtaya yazarak Kuran-ı Kerim öğrenmeye çalışanlar hiç şüphesiz ki Allah’ın sevgisini kazanan kullarından olmuşlardır. Rabbim yine Allah’ın sevgili kulu Necati Erilli beyi vesile kılarak yörede yaşanan olumsuzluklarını çaresini vermiş ve dua için semaya uzanan elleri boş çevirmemiş.

“Mevlâ Görelim Neyler, Neylerse Güzel Eyler”

Etiyopya hakkında yapmış olduğum araştırmalarda ülke genelinde su miktarı % 0,7’ye tekabül ediyor. Kuran-ı Kerimi ülke sınırlarından içeri almadıklarını öğrendiğimde Etiyopya’da hangi dine mensup sorusunu araştırdım ve 2020 verilerine göre Ülke nüfusunun %45’i Hristiyan %5 yerel inanış %50 Müslüman olduğu bilgisine ulaştım.

Necat Erilli, Etiyopya’yı ziyaretinin ikincisinde “”Biz oralarda sadece açlık var sanıyorduk ancak gördük ki tahtaların üzerine kömürlerle yazarak Kuran-ı Kerim öğrendikleri gördük. Su ihtiyaçlarını ya su birikintilerindeki çamurlu suları içiyorlar ya da kilometrelerce uzaktaki çeşmelere gitmek zorunda kalıyorlar. Gördüklerimiz içler acısıydı.” diye ifade ediyor.

Ertesi yıl Kanada’da yaşayan oğlu Mehmet Emin Erilli’yi de yanına alarak üçüncü kez Etiyopya’ya giden Erilli, bu kez artan bağışlarla su kuyuları açtırıp, boru hatları döşeyerek köylere su ulaştırır ve mescitler inşa etmeye başlarlar.

Habeşistan(Etiyopya) Kralı Necaşi’nin ülkesine hicret eden Müslümanlara kucak açmasının kendisini çok duygulandırdığını dile getiren Erilli, “Onlar, kendilerine sığınan sahabelere kucak açtılar, saygı gösterdiler. Şimdi onların yardıma ihtiyacı var sıra bizde derken Hak yolunda yürüyenlere hizmeti destur edinmiş.

Etiyopya’ya dışarıdan Kuran-ı Kerim getirmenin çok ağır şartlara tabi olduğunu söyleyen Erilli, “O zaman Almanya’dan yüzlerce Kuran-ı Kerim getirmiş ve yanımızda götürmüştük. Ülkeye almadılar. Biz de bazılarını sigara kartonlarına saklayarak ülkeye sokmak istesek de bu mümkün olmadı bizde Kuran-ı Kerim’i Etiyopya da bastırıp bugüne kadar binlerce Kuran-ı Kerim dağıttık dedi.

Erilli, “Türkiye, ABD, Kanada ve Avrupa’daki kardeşlerimizin yolladığı kurban bağışı ve yardım paralarıyla bugüne kadar çok yüz güldürdük. İnşallah ömrüm oldukça da oraya bu hizmeti götürmeye devam edeceğim” diyerek tebessüm eder

2011’de Necati Erilli rahatsızlığı nedeniyle Etiyopya’ya gidemeyeceğini öğrenen Erilli’nin Kanada’nın Niagara Falls kentinde yaşayan oğlu Mehmet Emin Erilli hayır işi aksamasın diye Bir defaya mahsus ve ilk kez toplanan yardımlar ile Etiyopya’ya gelir. AK Parti Toronto Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanı olan Mehmet Emin Erilli, gördüğü manzara beni çok etkilenir ve Etiyopya ülkesini her yıl ziyaret eder.

Baba Necati Erilli ve Oğlu Mehmet Emin Erilli bu güne kadar 276 mescidi ibadete açmış, 70 bin Kuran-ı Kerim dağıtmış, 325 köye su götürmüş ve 6 binden fazla kurban keserek çocuklara bayram harçlığı ve hediyeler vererek sevindirmişler.

Bu köşe yazımı yazarken manevi duygulara büründüm. Biraz hüzün, biraz mutluluk ve en önemlisi Alucralı olmamım haklı gururunu bir kere daha yaşadım. Bize bu gururu yaşatan Babapınarlı Necati Erilli ve Oğlu Mehmet Emin Erilli’ye Rabbim hayırlı ömür versin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım