Giresun Haberleri

Kum ve Çakıl Ocaklarının Faaliyetleri Durduruldu

0

İlimizde geçen hafta yaşanan sel afeti nedeniyle Giresun’a gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamada kum ve çakıl ocaklarının faaliyetlerini durduracaklarını açıklamıştı.

Valilik bünyesinde yapılan çalışmalar sonucunda muhtemel yeni sel afeti ve heyelanların önüne geçmek amacıyla tüm dere yataklarından kum-çakıl alımı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nün görüşleri doğrultusunda ilk etapta bu kapsamda dere yataklarında faaliyet gösteren 12 işletmenin çalışması tedbiren durduruldu.

Valilik tarafından yapılan açıklamada “Dere yataklarında bundan sonra sadece Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’ne ait iş makineleri ya da kurumun emrindeki diğer iş makineleri tarafından düzenleme ve ıslah çalışmaları yapılabilecektir.

İlimizin ihtiyacı olan kum-çakıl, II (a) gurubu (kalker, granit, kaya vb.) madenlerden sağlanacaktır. Valiliğimizce ilimizin kum-çakıl ihtiyacı için gerekli olan planlama yapılarak müracaatların ruhsatlandırma süreçleri de dahil tüm iş ve işlemlerin hızlandırılması için Bakanlıklar ve ilgili kurumlar nezdinde takipleri yapılacaktır.

İlimizde inşaat sektörünün malzeme ihtiyacını karşılamak amacıyla konkasör tesislerinin stoklarında bulunan malzemelerin işlemesine izin verilecek ayrıca Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünce yapılacak dere ıslah çalışmaları kapsamında ortaya çıkan kum ve çakıl işlenmek üzere İl Özel İdaresi tarafından değerlendirilecektir.

Dere yataklarında bulunan konkasör tesislerinin işletme sahipleri tarafından üç (3) ay içerisinde taşınmaları sağlanacaktır.

22 Ağustos 2020 tarihinde ilimizde yaşanan sel felaketi nedeniyle şehit olan jandarma personelimiz ile vefat eden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı ve sabırlar dileriz.

Kaybolan vatandaşlarımızın biran önce bulunabilmesi için arama çalışmaları kesintisiz olarak titizlikle sürdürülmektedir.

İlimizde bir daha bu tür afetlerin yaşanmaması için gerekli tedbirler alınmakta ve bu doğrultuda çalışmalar Sayın Bakanlarımızın koordinasyonunda sürdürülmektedir” denildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım