Giresun Haberleri

Siz Geç Kaldınız-2

0

Evet, nerede kalmıştık?

On üç yıllık mevzular kolay hatırlanmıyor fakat unutulacak gibide değil.

Nasıl unuturum ki!

2003 yılından itibaren verdiğim bir mücadele var…

Adeta görmezden gelmek için yine o kara gözlükleri takıyorlardı sanırım.

Ulusal Kültürel etkinliklerde boy gösterip

“Havası Sert İnsanı Mert” Alucra ilçesinden gönül dolusu selamlarımla huzurlarınıza geldim diyerek söze başlardım.

Oysaki!

Ben aslen Alucralıyım lakin 1965 yılında Ankara doğmuşum ve o dönemde Ankara’da ikamet etmekteydim.

Alucra ilçesinde kültürel değerleri varmış dedirtmek için söze böyle başlayıp Alucra konulu şiirlerimi seslendirirdim.

Hadi ya oradan, oda bir şey mi?

Bunda ne var, gibi sözleri duyar gibiyim…

Durun, durun telaş etmeyin daha yeni başladık.

Bende aynen sizin gibi düşündüm ve bir karar aldım.

Alucra ilçemizi Anadolu şairlerine tanıtmak için bir organizasyon düzenlemeye karar verdim.

İlçemizin ilk bayan şair ünvanı taşımaya devam eden Derya Tosun ile birlikte yurt genelinde bir şiir yarışması tertipledik.

Yarışmaya katılacak olan şiirlerin konusu ALUCRA olduğunu belirterek yarışma koşullarını ve duyurusunu üç ay önceden duyurduk.

Amacımız yurt genelindeki şairlerin Alucra ilçemizin tarihi, kültürü gibi değerlerimizi araştırıp Alucra hakkında bilgileri derlerken Alucra ilçemizi tanıtmaktı ve Alucra ilçemizi anlatan şiirlerini kitaplarında yer verilmesi ile Alucra adını Anadolu’ya yaymaktı.

Namelerde Alucra şiir yarışmasını düzenledik ödül töreni ise Okmeydanı Doludere Köyü Derneği lokalinde geçekleştirdik.

Ödül törenimize yurt genelinden katılımlar oldu

Sanki birileri bu olaya taş koymak istedi.

O gün tüm dernek başkanları toplantıya çağrılsa da salonda oturacak yer kalmadığından ayakta izleyenler oldu.

Biz elimizi taşın altına koyduk fakat siz yoktunuz!

Bakın işte yine…

Siz Geç Kaldınız!

Geç kalanlar ve şu an bu yazıyı okuma zahmetine katlananlara teşekkürlerimi sunarak Ödül Töreninde neler yaşanmış hep birlikte bakalım…

Alucra Eğitim ve Kültür Derneği tarafından düzenlenen Yavuz Kayacık ve Derya Tosun tarafından organize edilen Nağmelerde Alucra Şiir Yarışmasının Ödül töreni İstanbul’da yapıldı.

Alucra Doludere Köyü Derneği’nin Okmeydanı’nda bulunan salonlarında yapılan törene çok sayıda şair, yazar, STK temsilcisi, Giresun Medya Platformu üyeleri Nuri Yılmaz, Merhum Metin Ruşen, fotoğraf sanatçısı Orhan Çınar, Şebinkarahisarlı Şair Hikmet Okuyar ve misafirler katıldı.

Jüriliği Adana’dan Gazeteci Yazar Münevver Duver, Sivas Yazarlar ve Şairler Derneği Başkanı Sabiha Serin, Yozgat’tan şair ve yazar Murat Duman ile Kırşehir’den Ortanca Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Deniz Şahinoğlu tarafından yapılan yarışma için gönderilen yüzlerce eser arasından Yozgat’tan Salim Gülbahçe Alucraname adlı eseriyle birinci oldu. Dereceye giren diğer eserler ise İbrahim Şaşma- Karaman, Sevim Aslanalp – Sakarya, M. Nihat Malkoç – Trabzon, Neşe Balıkçı – Ankara ve Emine Sevinç Öksüzoğlu şeklinde gerçekleşti.

Saat 13’de saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda önce Alucra Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Tülay Dolu konuştu. Dolu konuşmasında yarışmacılara, jüri üyelerine ve katılan tüm konuklara teşekkür ederek ilçe bazında belki de ilk defa yapılan böyle bir organizasyonun mutluluğunu yaşadığını belirterek, “inşallah bu ilk yarışmamız sizler tarafından beğenilerek devamını sağlarız dedi. Dolu daha sonra “gerçekten de kelimeler sığmayacak kadar büyük olan Alucra sevgimizi dizelere döken şairlerimize teşekkür ediyor, emeği geçen tüm arkadaşlarımızı huzurlarınızda tebrik ediyorum” dedi.

Jüri Onursal Başkanı İhsan Tekoğlu yaptığı konuşmada “başarı beş unsura bağlıdır. Bu unsurlardan birinin eksik olması halinde başarıdan söz edilemez. Bu organizasyonu yapan arkadaşlarımızı takdir ediyoruz. Çünkü böyle bir iş yapa insan mutlaka takdiri hak etmektedir. Bu arkadaşlarımızı takdir etmek yanında tebrik ediyoruz. Tebrik edilmeyen hiçbir iş tekrarlanmaz. Bu arkadaşlarımıza ayrıca teşekkür ediyoruz. Peygamberimiz insanlara teşekkür etmeyen, Allah’a şükretmez buyuruyor. Bu arkadaşlarımızı ayrıca teşvik ediyoruz. Yaptığınız iş başarılı, tekrarını istiyoruz. Ve ayrıca yapılan bu işi komşu il ve ilçelerimiz ve belki de köylerimiz için tavsiye ediyoruz. Kültür insanların vazgeçemeyeceği bir şeydir. Topluluklar parasız da yaşayabilirler ama kültürsüz asla” dedi.

Program daha sonra, mahalli sanatçıların türküleri, şairlerin şiirlerini seslendirmesi, halk oyunları ekibinin folklor gösterileri ile miniklerin sema gösterisi ile devam etti. Misafirlerin yarışmada derece alanlara plaket ve ödüllerini vermesi ile devam eden programda emeği geçenler de plaketle ödüllendirildiler.

Evet, Anadolu o gün bu etkinlik için Sivas, Yozgat, Kırşehir, Ankara, Adana, Trabzon gibi farklı şehirlerden gelerek ödül törenimizi onure ettiler.

Bakın gördünüz mü yine…

Siz Geç Kaldınız!

Yazı dizimiz burada bitmedi efendi özetle yazmaya gayret ediyorum lakin mevzu uzun

Siz Geç Kaldınız -3. Bölümde görüşmek üzere

Hürmetlerimi sunuyorum

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım