Giresun Haberleri

Yeşil Yol Projesi Bütün İtirazlara Karşın Devam Edecek

0

Yeşil Yol Projesi, Danıştay’ca daha önce verilen kesin hüküm niteliğindeki iptal kararına aykırı bir şekilde ret kararı verildi.

Tema Vakfınca yapılan açıklamaya göre,

  1. Karadeniz Bölgesi’nde, 9 ilin yaylalarını birbirine bağlayarak yaşam alanlarına zarar verecek olan yaklaşık 2 bin 600 kilometre uzunluğundaki Yeşil Yol Projesi’ne karşı açtığımız davada Danıştay daha önce verilen kesin hüküm niteliğindeki iptal kararına aykırı bir şekilde ret kararı verdi.
  2. Proje gerçekleştiği takdirde Karadeniz’in dağları, ormanları, meraları, su varlıkları, florası ve faunası geri dönüşü olmayacak bir şekilde zarar görme riskiyle karşı karşıya kalacak. Bilirkişi raporuna göre, Doğu Karadeniz Bölgesi yaylaları için önerilen yol projesi doğal çevrenin hızla yok olmasına neden olacak.
  3. Yeşil Yol Projesi nedeniyle yaylalar, tarihsel ve kültürel oluşumlarına aykırı biçimde, bir yol üzerinde hızla geçilen yerleşimlere dönüşecek, yaylaların kentleşmesi ve fiilen ortadan kalkması kaçınılmaz olacaktır.
  4. Yayla turizminin desteklenmesi önemlidir. Ancak bunu yaparken bölgenin doğal ve kültürel değerlerinden vazgeçmemek gerekir.
  5. Doğası ve kültürü ile ülkemizin özgün yerleşim dokularını oluşturan Karadeniz yaylaları kitle turizmine ve yapılaşmaya açılmamalı, bölgenin doğal ve kültürel değerleri korunarak ekolojik dengeye zarar vermeyecek nitelikte yatırım ve faaliyetler gerçekleştirilmelidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım